Израел ја загуби оваа војна и е осуден во очите на човештвото, рече Ердоган / Photo: AA

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во средата повика на глобален одговор на хуманитарната криза во Газа.

Говорејќи на меѓународната церемонија на доделување на добротворни награди во главниот град Анкара, турскиот претседател ја поздрави одлуката на три европски држави да ја признаат државата Палестина, повикувајќи ги другите земји да донесат слични одлуки.

„Многу сум задоволен од денешните најави на Норвешка, Ирска и Шпанија дека ќе ја признаат државата Палестина“, рече Ердоган.

Одлуката за признавање на државата Палестина доаѓа додека Израел ја продолжува својата брутална офанзива врз Појасот Газа од 7 октомври 2023 година, и покрај резолуцијата на Советот за безбедност на ОН која бара итен прекин на огнот во енклавата.

„Оние кои обезбедуваат логистичка, воена поддршка на окупаторите имаат иста одговорност за крвта што тече во Газа како и самите окупатори“, рече Ердоган.

Турскиот претседател, исто така рече дека сѐ додека западните сили продолжуваат да стојат зад израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и покрај „неговата ароганција и непромисленост“, масакрите во Палестина не можат да се спречат.

„Во последните 229 дена тие ја претворија Газа, која веќе беше болница на отворено поради блокадата, во огромни детски гробишта“, рече Ердоган.

Турскиот лидер предупреди дека ако ционистичкиот експанзионизам продолжи вака, светот ќе биде склон кон нови конфликти.

„Израел ја загуби оваа војна и е осуден во очите на човештвото. Имаме обврска кон нашите палестински браќа, кои 76 години сонуваат да се вратат во своите домови и татковина“, додаде Ердоган.

Прекршувајќи ја привремената одлука на Меѓународниот суд на правдата, Израел продолжува со нападот врз Појасот Газа, во кој од 7 октомври минатата година загинаа најмалку 35.709 Палестинци. Меѓу убиените има повеќе од 15.000 деца и 9.849 жени.

AA
Популарни