Најмалку 85.653 лица се повредени во нападите / Photo: AA

Бројот на загинати Палестинци во немилосрдните израелски напади врз Појасот Газа од октомври минатата година достигна 37.431, соопшти денес Министерството за здравство во опколената енклава.

Најмалку 85.653 лица се повредени во нападите, додаде Министерството.

„Израелските сили убија 35 луѓе и повредија 130 во четири 'масакри' врз семејства во последните 24 часа“, соопшти Министерството.

„Многу тела сè уште се заробени под урнатините и на патиштата бидејќи спасувачите не можат да стигнат до нив“, се додава.

Непочитувајќи ја Резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара итен прекин на огнот, Израел се соочи со меѓународна осуда поради неговата континуирана брутална офанзива врз Газа од нападот на палестинската група Хамас на 7 октомври 2023 година.

Во текот на осум месеци од почетокот на израелската војна огромни делови од Газа лежат во урнатини, каде што владее и блокада на храна, чиста вода и лекови.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, кој во својата последна пресуда му нареди на Тел Авив веднаш да ја прекине својата воена операција во јужниот град Рафах, каде што повеќе од еден милион Палестинци побараа засолниште од војната пред да започне копнената офанзива врз градот на 6 мај.

AA
Популарни