Претседателот Ердоган се состана со азербејџанскиот претседател Алиев / Photo: AA

Претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, денес во Истанбул се состана со претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев.

Ердоган и Алиев одржаа состанок зад затворени врати во вилата Вахдетин, соопшти Дирекцијата за комуникации на Претседателството на Република Туркије.

Не се објавени дополнителни информации за средбата, која е одржана само неколку недели по двата разорни земјотреси што на 6 февруари ги потресоа јужните делови на Туркије, а во кои животот го загубија 44.210 лица.

Азербејџан беше меѓу првите земји кои испратија спасувачки тимови и помош по разорните земјотреси во јужните региони на Туркије.

AA
Популарни