Демократската сила на Туркије е очигледна во исходот на локалните избори / Photo: Reuters

Со оглед на тоа што 2024 година беше наречена година на избори ширум светот, Туркије штотуку ги заврши локалните избори за градоначалник во нејзините 81 провинција - чиј резултат сам по себе е сведоштво за посветеноста на земјата за одржување слободни и фер избори, велат аналитичарите.

Бидејќи се чинеше дека опозициската ЏХП заработи изборни дивиденди, водејќи во 15 од 30 големи метрополи, вклучувајќи ги Истанбул, Анкара и Измир, гласањето ги означува трето рангираните избори во земјата, за кои многу експерти велат дека им помагаат на политичките партии да го проценат локалното мислење, но и не ги менува постојните политички конфигурации во земјата.

Според политичкиот аналитичар Онур Ерим од Истанбул, изборите генерално се празнична прилика за Турците бидејќи вежбата стана исклучително безбедна во споредба со децениите пред доаѓањето на претседателот Реџеп Таип Ердоган на власт.

„Веќе нема да бидете под притисок да гласате за една или друга партија. Имаше време кога терористичката организација ПКК [во некои провинции] го диктираше исходот од изборите пред 15-20 години. Тоа повеќе не се случува“, изјави Ерим за ТРТ Ворлд.

Прелиминарниот исход од изборите, кој покажува дека ЏХП добива одлучувачко водство во големите градови и покрај тоа што АК партијата води во 366 окрузи, додека ЏХП заостанува со 333 во моментот на пишување на овој напис, ги разоткрива наративите обликувани од западните медиуми дека турските избори го изгубија својот кредибилитет под владеењето на Ердоган.

„Многу луѓе, кои обично Туркије ја нарекуваат авторитарна, мислам дека овие избори им докажуваат дека грешат. Главната порака испратена до меѓународното мислење е дека Туркије е енергична демократија. Одѕивот на гласачите од 70 проценти е масовен. Во Европа, излезноста на локалните избори не е поголема од 30 проценти“, вели Тарек Черкауи, регионален аналитичар и менаџер на Истражувачкиот центар на ТРТ Ворлд.

„Второ, тоа ќе биде вообичаено. Претседателот е таму. Тој има визија за земјата. Неговата визија „Векот на Туркије“ сè уште е таму“.

Од почетокот на 2000-тите, Ердоган и неговата АК Партија победуваа едни по други избори - убедливо по области, градови и провинции на задната страна на наследството на Ердоган како тврд учител кој му даде дотерување на Истанбул кога првпат се прослави како градоначалник на градот во 1994 година.

Во 2023 година, откако Туркије беше погодена од разорни земјотреси во февруари, критичарите брзо ја доведоа во прашање популарноста на Ердоган. Голем дел од западните медиуми изнесоа перцепција дека наследството на АК партијата ќе биде закопано под урнатините. Но, повторно, три месеци подоцна, Ердоган им докажа на своите противници дека грешат со тоа што постигна победа.

Пред локалните избори на 31 март, критичарите на Ердоган повторно го раскажуваа истиот наратив, инсинуирајќи дека на ЏХП и на другите опозициски партии им е ускратено правото да ги соберат своите поддржувачи.

АК Партијата и сојузниците имаат контрола над парламентот до 2028 година кога се очекуваат следните општи избори.

На национално ниво, Туркије се соочува со бројни проблеми кои се најдоа од безбедносните и дипломатските кризи кои се наоѓаат во почетокот.

Пандемијата Ковид-19 тешко го погоди светот. Но, тоа беше особено тестирано за земји како Туркије, која е домаќин на милиони туристи секоја година.

По пандемијата, економијата на Туркије забележа раст на БДП од 4,5 отсто во 2023 година и 5,5 отсто во претходната година. Ова беше и покрај глобалните последици од руската војна во Украина што ги зголеми цените на храната и енергијата. Туркије е нето увозник на енергија и најголемиот дел од трошењето на нејзините девизни резерви се должи на плаќањата за увоз на гас и нафта.

Над 61 милион луѓе беа регистрирани да гласаат со излезност на гласачите 76,6 отсто. Свои кандидати се пријавија околу 34 политички партии.

Изборните власти поставија повеќе од 206.000 избирачки места низ целата земја, додека десетици илјади безбедносни лица беа распоредени за да се осигураат дека нема непријатен инцидент.

Повеќе од 12.000 кандидати се натпреваруваа за општински и покраински места.

Локалните власти во Туркије се одговорни за широк опсег на социјални услуги, вклучувајќи образование и здравствена заштита. Предизвик за секоја политичка група е да управува со очекувањата на народот.

Но, клучните политички прашања, вклучително и економскиот менаџмент и надворешната политика, и понатаму остануваат на централната влада, која Ердоган ја води како претседател.

„Преференцата на гласачите не се менува во текот на една година. Турските гласачи решително го избраа Ердоган за претседател. Мислам дека мнозинството воопшто не размислуваше да го смени Ердоган“, вели Ерим, турскиот аналитичар.

Ерим додава дека Ердоган е „еден од најголемите политичари на нашето време“ со способност за саморефлексија.

„Тој ќе бара зошто се случува ова. Зошто јавноста му ја дава оваа порака, а потоа утре тој ќе почне да дејствува“.

TRT World
Популарни