„Додека го празнуваме Рамазан, нашите срца се со нашите палестински браќа и сестри кои поднесуваат огромно страдање“, рече Собачи / Photo: AA

Турскиот национален радиодифузер, Турската радио и телевизија (ТРТ), беше домаќин на рамазанскиот настан посветен на Палестина и тековните напади со кои се соочува палестинскиот народ во услови на израелска агресија.

За време на настанот „Ноќ на Палестина во Рамазан“ што се одржа во кампусот ТРТ Улус во Истанбул, генералниот директор на ТРТ, Мехмет Захид Собачи, изрази потресни чувства.

Тој рече: „Порано или подоцна, Израел ќе сфати дека неговото постоење не може да се одржи преку пролевање на крвта на невини деца“.

„Додека го празнуваме Рамазан, нашите срца се со нашите палестински браќа и сестри кои поднесуваат огромно страдање“, рече Собачи. „Денес стоиме во солидарност со оние во Газа, Рафах и на Западниот Брег, потврдувајќи дека тие не се сами во нивната борба“.

Собачи, исто така, ги критикуваше пристрасните наративи кои често ги пропагираат западните медиуми.

„И покрај искривените прикази на западните медиуми, ние остануваме цврсти во откривањето на целосната вистина. Обидите на Израел да ги прикрие своите постапки не можат да ги сокријат злосторствата што се случуваат пред светот. Геноцидот што тие сакаат да го сокријат е очигледен“.

„Оваа ситуација ги нагласува моралните и етичките недостатоци во западните општества, кои тврдат дека ги поддржуваат универзалните човечки вредности, но честопати не успеваат во пракса“, додаде тој.

„Сведоци сме како концептот на слободата на изразување понекогаш се злоупотребува на Запад. Вистинската слобода на изразување ги надминува културните граници и треба универзално да се брани“, рече Собачи.

Уништување на над 70 отсто од Газа

Во своето обраќање на настанот, амбасадорот на Палестина во Турција, Д-р Фаед Мустафа го повтори мотото на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган „Светот е поголем од пет“ и рече: „Сегашниот меѓународен систем не ги спаси Палестинците и не ја постигна правдата“.

„Ова угнетување ќе заврши кога Палестинците ќе можат да создадат независна палестинска држава со Ерусалим како главен град“, додаде амбасадорот.

Сегашниот меѓународен систем не ги спаси Палестинците и не ја постигна правдата, рече амбасадорот на Палестина во Турција, Д-р Фаед Мустафа AA

„Зборуваме за уништување кое надминува 70 отсто од земјиштето во Газа. Уништувањето погоди сè во Газа, вклучувајќи болници, универзитети, училишта, џамии и цркви. Тие не оставија ништо во Газа“, рече Мустафа.

„Точно е дека ние Палестинците се соочуваме со многу тешки шест месеци. Сепак, угнетувањето не започна на 7. октомври“.

За време на настанот беа прикажани пет документарни филмови: „Дигитална окупација“, „Ционизам: производство на држава“, „Рафах: небезбеден рај“, „Единствениот преживеан“ и „Сведок“. Дополнително, беа прикажани и видео трејлери за претстојните документарни филмови.

Документарците фрлаат светлина на различни аспекти на израелско-палестинскиот конфликт.

Смртоносна воена офанзива

Израел спроведува смртоносна воена офанзива врз Газа по прекуграничниот напад на 7 октомври предводен од Хамас.

Речиси 32.000 Палестинци, главно жени и деца, оттогаш се убиени во Газа, а повеќе од 74.000 се повредени во услови на масовно уништување и недостиг на неопходни работи.

Израелската војна турна 85 отсто од населението на Газа во внатрешно раселување поради осакатувачката блокада на повеќето храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена, според ОН.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да се погрижи неговите сили да не вршат акти на геноцид и да гарантираат дека ќе се обезбеди хуманитарна помош за цивилите во Газа.

TRT World
Популарни