Екстремно десничарскиот министер за национална безбедност Итамар Бен-Гвир напиша саркастичен коментар на Х „Хамас го сака Бајден“ / Photo: AA

Израелските власти „отворија оган“ врз американскиот претседател Џо Бајден во четвртокот, откако тој одлучи да ја одложи испораката на оружје за Израел поради неговата офанзива врз градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа.

„Израел ќе продолжи да се бори со Хамас до неговото уништување“, напиша министерот за надворешни работи Израел Кац на „Х“, во очигледна реакција на одлуката на Бајден.

„Нема војна поправедна од оваа“, додаде тој за смртоносната офанзива на Израел на Појасот Газа, во која загинаа повеќе од 34.900 луѓе по нападот на Хамас минатиот октомври.

Екстремно десничарскиот министер за национална безбедност Итамар Бен-Гвир напиша саркастичен коментар за одлуката на Бајден.

„Хамас [го сака] Бајден“, напиша тој на својот профил X.

Екстремистичкиот министер за финансии Безалел Смотрич повика на продолжување на израелската војна на Појасот Газа.

„Мораме да ја продолжиме оваа војна до победа, и покрај противењето на администрацијата на Бајден и стопирањето на испораките на оружје“, рече тој.

Смотрич обвини дека Израел „нема друг избор“.

Бајден во интервју за Си-Ен-Ен во средата рече дека ја прекинал испораката на оружје за Израел поради неговата офанзива на Рафах, каде што околу 1,5 милиони раселени Палестинци се засолниле од тековната израелска војна на Појасот Газа.

„Јасно ставив до знаење дека ако одат во Рафах, сè уште не отишле во Рафах, ако отидат во Рафах, нема да испорачам оружје што историски се користело за пресметка со Рафах, за справување со градовите кои се занимаваат со тој проблем“, рече Бајден.

Бајден призна дека американското оружје е употребено за убивање цивили во Газа.

Американскиот претседател додаде дека досегашните акции на Израел во Рафах допрва треба да ги надминат сите „црвени линии“ што би го поттикнале да ја промени својата политика за Газа.

Во текот на седум месеци од израелската војна, огромни делови од Газа лежеа во урнатини, туркајќи 85% од населението на енклавата во внатрешно раселување во услови на осакатувачка блокада на храна, чиста вода и лекови, според ОН.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Во привремената пресуда во јануари се вели дека е „веродостојно“ дека Израел врши геноцид во Газа и му нареди на Тел Авив да ги запре таквите дејствија и да преземе мерки за да гарантира дека е обезбедена хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни