Лидерите  разговараа за жешките прашања / Фото: AFP

Во нивниот прв телефонски разговор по средбата лице в лице во ноември, американскиот претседател Џо Бајден и кинескиот претседател Ши Џинпинг во вторникот разговараа за жешките прашања, вклучително и комуникацијата меѓу војската и климатските промени, откри Белата куќа.

Лидерите разговараа и за Тајван, билатералната трговија, ризиците од вештачката интелигенција, напорите за борба против дрогата и трговијата со луѓе.

Бајден „ја истакна важноста од одржување на мирот и стабилноста низ Тајванскиот теснец и владеењето на правото и слободата на пловидба во Јужното Кинеско Море“.

„Тој изрази загриженост во врска со поддршката на НР Кина за одбранбената индустриска база на Русија и нејзиното влијание врз европската и трансатлантската безбедност и ја нагласи трајната посветеност на Соединетите држави за целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров“, се вели во соопштението на Белата куќа.

„Претседателот Бајден, исто така, изрази постојана загриженост за нефер трговските политики на НР Кина и непазарните економски практики, кои им штетат на американските работници и семејства. Претседателот нагласи дека Соединетите држави ќе продолжат да ги преземаат неопходните активности за да спречат користење на напредните американски технологии за поткопување нашата национална безбедност, без прекумерно ограничување на трговијата и инвестициите“, се додава во соопштението.

Повикот доаѓа пред голем број дипломатски ангажмани со високи функционери од двете нации, вклучително и посетата на министерката за финансии Џенет Јелен во четвртокот на Кина и посетата на државниот секретар Антони Блинкен во наредните недели.

Највисоките претставници на одбраната од двете нации се очекува наскоро да имаат телефонски разговор, а кинеските претставници исто така се очекува наскоро да ги посетат САД, изјави висок претставник на американската администрација за новинарите пред повикот на Бајден со Ши.

Бајден се обиде да ги обнови контактите на високо ниво меѓу Вашингтон и Пекинг по големиот спор предизвикан од соборувањето на авион во февруари 2023 година за кој администрацијата на Бајден рече дека е кинески шпионски балон. Кина тврди дека се работи за погрешен метеоролошки балон кој бил издуван од курсот. Без разлика, соборувањето на авионот ги доведе американско-кинеските односи на значително ниско ниво, а напорите повеќе од една година беа насочени кон обновување на врските. Официјален претставник кој разговараше со новинарите во вторникот рече дека САД и Кина „ја препознаваат вредноста на поредовните точки на допир меѓу лидерите“, мислејќи на Бајден и Кси. „Тоа го правиме сега преку повици. Би предвидел, знаете, во зависност што ќе се случи во наредната година, се надеваме дека ќе има шанса за уште една средба лично, но немаме што да шпекулираме. кога тоа би можело да биде. Но, секако, вредност на тој лично состанок и повиците во меѓувреме“, рече функционерот.

AA
Популарни