Сè додека Израел продолжува да нѐ убива, да ни ги уништува куќите и да ги краде нашите земји, тоа е Накба одново и одново, вели Фатима / Photo: TRT World

Фатима Хамес Алиан Абу-Шамала била само тинејџерка кога била принудена да го напушти својот дом за време на Накба - „големата катастрофа“ - во 1948 година кога ционистичките милиции поддржани од израелската војска протерале околу 700.000 Палестинци од нивната родна земја.

Родена во 1934 година, таа имаше среќно детство во нејзиното родно село Беит Драс, на околу 30 километри североисточно од градот Газа, познато по изобилните цитрусни дрвја- портокал и лимон, покрај плодните обработливи површини со пченица и маслинки.

90-годишната жена, која сега живее во Деир ал Балах со своите четири сина и внуци, има живописни спомени од нејзиното детство и Беит Драс.

Додека Израел уште еднаш принудува милиони Палестинци да ги напуштат своите домови во Газа и другите окупирани територии, Фатима повторно ги преживува ужасите на Накба.

Страдајќи од хипертензија и дијабетес, здравјето на Фатима се влоши од октомври минатата година кога крвавата војна во Израел предизвика акутен недостиг на храна и лекови во Газа, покрај тоа што уби повеќе од 35.000 луѓе за нешто повеќе од седум месеци.

Ова е приказната на Фатима за Накба од 1948 година, со нејзини зборови. Тоа е исто така приказна за ситеПалестинци, кои Израел со децении брутално ги угнетуваше и ги направи бегалци во својата земја.

Што се случи тогаш

Бев млада девојка во 1948 година, едвај 14 години, и уживав во моето детство без грижа на светот. Обожавав да си играм криенка со моите браќа и сестри и пријатели, да ѝ помагам на мајка ми во готвењето и да излегувам да собирам дрва за огрев.

Не добив никакво образование, но нашиот живот беше полн со љубов и убавина. Имавме сè во тоа време.

Бевме петмина- моите родители, брат, сестра и јас во огромна куќа со голем двор, глинена печка, кокошарник и земја полна со кајсии и билки.

Тоа беше прекрасен и исполнет со сеќавања живот. Но немавме поим за ужасите што ќе следат наскоро.

Попладнето на 15 мај 1948 година, видовме луѓе од селото како ги пакуваат своите работи и ги напуштаат своите куќи.

Можевме да почувствуваме дека нешто не е во ред. Додека брзавме да видиме што се случува, на улиците видовме војници и вооружени луѓе во воени возила. Постојано пукаа во луѓето во нивните куќи.

Сè се случуваше многу брзо.

Тоа беше прекрасен и исполнет со сеќавања живот, но немавме поим за ужасите што ќе следат наскоро, се сеќава Фатима Others

Знаевме дека е време да заминеме. Само ги зедовме личните карти, документите за земјиштето и малку облека. Не заборавивме да ја заклучиме куќата и да ги земеме клучевите, надевајќи се дека наскоро ќе се вратиме.

Околу еден месец пред Накба, мајка ми го роди брат ми, мојот единствен брат. Кога бевме принудени да го напуштиме домот, татко ми го покри со јакната и го носеше на рамениците.

Продолживме да одиме обидувајќи се да се оддалечиме од насилството и вооружените Израелци.

Нашата дестинација беше Кан Јунис, на околу 80 километри од нашето село. Но ни требаа околу 20 дена да стигнеме таму.

Ноќе спиевме покрај патот, а дење пешачевме. Напредокот беше бавен и болен. Бевме гладни и исцрпени, и психички и физички. Нашата единствена храна беше лебот испечен на оган.

Шаторот во Кан Јунис стана наш дом три години. Бевме бегалци во сопствената земја.

Животот беше тежок, а иднината мрачна. Одвај наоѓавме брашно за да направиме леб, а често спиевме на празен стомак, не знаејќи кога ќе дојде следниот оброк.

Но дури и во Кан Јунис, немаше крај на нашите страдања. Израелските војници често го напаѓаа Кан Јунис и земаа многу од нашите луѓе за да ги погубат.

Видов луѓе како ги носат телата на своите најблиски на раменици до гробиштата. Тие потресни сцени останаа во мене сите овие години.

Заедно со другите раселени семејства ги добивме клучевите од новата куќа во Кан Јунис.

Неколку години подоцна, се омажив за човек од Деир ал Балах и се преселив кај него за да основам сопствено семејство.

Поминаа многу години откако насилно бевме протерани од нашето село, но раната остана свежа.

Сега имам куќа, но сè уште не се чувствувам како дома.

Минато несвршено време, сегашно време

Оние кои ја преживеаја Накба од 1948 година се надеваа дека нашите луѓе нема да мора повторно да ја преживеат таа болка. Колку погрешивме.

Во изминатите седум месеци, нашиот угнетувач и мачител, државата Израел повторно натрупа неискажана беда врз нашиот народ. Тие фрлаа бомби и куршуми врз нас, убиваа невини деца и жени и ја претворија нашата Газа во гробишта.

Не можам да се сетам на ден кога сум спиела добро во последните седум месеци. Се будам од звукот на експлозии и пукотници, од звукот на плачот на Палестинците во паника додека Израел го бомбардира Деир ал Балах.

Сочувствувам со мојот народ затоа што тие едноставно не го заслужуваат овој живот, вели Фатима AA

Во Кан Јунис, израелската армија ги уби сите членови на моето семејство од страната на мајка ми во последните неколку месеци. Скоро секое палестинско семејство претрпе слични трагедии.

Иако сум тука дома, сè уште го живеам истиот мизерен живот каде што едвај имам еден оброк дневно. Некогаш не јадам ништо освен некој бајат леб. Истата приказна е за моите синови и нивните деца.

Понекогаш шетам надвор некое време. Гледам шатори покрај улицата и луѓе кои се борат да најдат засолниште.

Срцето ми се кине кога гледам луѓе како трчаат зад камионите за вода по тегла со еликсирот што го спасува животот и како се редат за да добијат неколку залаци храна од добротворни организации.

Сочувствувам со мојот народ затоа што тие едноставно не го заслужуваат овој живот. Се надевам дека оваа војна ќе заврши сега за луѓето да се вратат во своите домови. Треба да чувствуваме дека живееме. Ништо повеќе.

Што се однесува до мене, јас живеам друга Накба.

Сè додека Израел продолжува да не убива, да ни ги уништува куќите и да ги краде нашите земји, тоа е Накба одново и одново.

Се надевам дека ќе го доживеам денот кога Палестина повторно ќе биде слободна.


TRT World
Популарни