Алтун: Не е време за политика по смртоносните земјотреси во Туркије / Photo: AA

Директорот за комуникации на Туркије Фахретин Алтун ги осуди оние кои се обидуваат да даваат политички изјави по смртоносните земјотреси што ја погодија земјата.

„Ова не е време за политика и најостро ги осудуваме изјавите на одредени политички личности кои сакаат да сеат поделби. Поминуваме низ тежок период како народ. Ги повикуваме сите да избегнуваат давање неодговорни изјави и да бидат дел од решението“, истакна Фахретин Алтун на Твитер.

Алтун, исто така, рече дека Анкара е благодарна за поддршката на Твитер во борбата против дезинформациите по смртоносните земјотреси.

Неговите изјави уследија еден ден откако Туркије го потсети Твитер за своите одговорности кон дезинформациите, лажните извештаи, лажните кампањи за помош, лажните профили и споделувањето неточни информации на платформата на социјалните медиуми.

„Турските власти имаа продуктивен состанок со Твитер. Ние сме благодарни за соработката на Твитер и ветивме дека ќе ги поддржиме напорите на Туркије за борба против дезинформациите“, напиша Алтун на Твитер.

„Дезинформациите се заеднички непријател на човештвото и сериозна закана за демократијата, социјалниот мир и националната безбедност. Со нетрпение очекуваме да работиме поблиску со Твитер во следните неколку денови и недели“, рече Алтун.

Претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган нагласи дека постојат провокатори кои користат дезинформации за да создадат конфузија и вознемиреност меѓу луѓето.

„Целосна контрола“ на напорите за пребарување и спасување

„И покрај предизвиците во првиот ден од нашиот одговор поради зимските услови и вториот силен земјотрес девет часа потоа, во следните денови воспоставивме целосна контрола врз напорите за пребарување и спасување“, рече Алтун.

„Сè уште сме во фазата на потрага и спасување на нашите напори и нема да застанеме додека не ги најдеме сите што можеме. Во исто време, како што посочи нашиот претседател, во тек се и плановите за напорите за отстранување на отпадот за да се овозможи полесен пристап до погодените области“.

Алтун изјави дека целта е целосно опоравување и реконструкција во овие 10 провинции во рок од една година, додавајќи дека владата е целосно посветена да обезбеди засолниште за сите на кои тоа им е потребно во меѓувреме.

Тој истакна дека одредени хотели во провинциите Мерсин и Анталија, вклучително и Аланија, ги отвориле вратите за граѓаните погодени од земјотресот.

„Целосната мобилизација на нашите координативни центри во секој град ќе ни овозможи да ги надминеме првичните предизвици, како што се затворањето патишта и пристапот до аеродромите, меѓу другите. тој додаде.

„Потребно е да се бориме против провокаторите кои користат дезинформации за да создадат вознемиреност и конфузија во јавноста, рече Алтун, додавајќи: „Нивната цел е да ги попречат нашите напори и да ја скршат волјата на нашиот народ“.

Најмалку 18.342 луѓе загинаа, а 74.242 други се повредени во двата силни земјотреси што во понеделникот го погодија југоисточниот дел на Туркије.

Земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени, со центар во провинцијата Кахраманмараш, погодија повеќе од 13 милиони луѓе во 10 провинции, вклучувајќи ги Адана, Адијаман, Дијарбакир, Газиантеп, Хатај, Килис, Малатија, Османије и Шанлиурфа.

Неколку земји во регионот, вклучувајќи ги Сирија и Либан, почувствуваа силни потреси што ја погодија Туркије за помалку од 10 часа.

TRT World
Популарни