Блинкен, исто така, рече дека поздравувањето на Хамас на изгласаната резолуција во ОН е знак за надеж / Photo: AA

Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен во вторникот рече дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја „потврдил својата посветеност“ на предлогот за прекин на огнот во Газа за време на нивната средба во понеделникот вечерта.

„Синоќа се сретнав со премиерот Нетанјаху и тој ја потврди својата посветеност на предлогот“, рече Блинкен според израелската јавна телевизија КАН.

Тој, исто така, рече дека поздравувањето на Хамас на изгласаната резолуција во ОН поддржана од САД за прекин на огнот е знак за „надеж“.

Блинкен, сепак, истакна дека Хамас мора јасно да го одобри предлогот за прекин на огнот, велејќи: „Ако сакате прекин на огнот, притиснете го Хамас да каже „да“.

Советот за безбедност на ОН во понеделникот усвои резолуција која го поддржува предлогот за прекин на огнот во Газа објавен од американскиот претседател Џо Бајден со 14 гласа „за“, а само Русија беше воздржана.

Усвоената резолуција ги истакнува дипломатските напори предводени од Египет, САД и Катар и го поздравува трифазниот предлог поддржан од Бајден на 31 мај.

Палестинската група Хамас ги поздрави одредбите од резолуцијата на Советот за безбедност на ОН и нејзиното потврдување на постојан прекин на огнот во Газа, целосно повлекување на израелските сили од Појасот Газа, размена на затвореници, реконструкција, враќање на раселените лица во нивните области на живеење, и отфрлање на какви било демографски промени или намалување на големината на Појасот Газа, како и воведување неопходна помош за палестинскиот народ во Газа.

Израел се соочи со меѓународна осуда поради неговата континуирана брутална офанзива врз Газа по нападот на Хамас на 7 октомври, и покрај резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара итен прекин на огнот.

Оттогаш, повеќе од 37.100 Палестинци се убиени во Газа, повеќето жени и деца, а речиси 84.700 други се повредени, според локалните здравствени власти.

Осум месеци по израелската војна, огромни делови од Газа лежеа во урнатини среде осакатувачка блокада на храна, чиста вода и лекови.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, чија последна пресуда му нареди на Тел Авив веднаш да ја прекине својата операција во јужниот град Рафах, каде над милион Палестинци побараа засолниште од војната пред да биде нападнат на 6 мај.

AA
Популарни