Бајден: Она што се случува во Газа не е геноцид / Photo: AA

Американскиот претседател Џо Бајден го бранеше тековниот напад на Израел врз Појасот Газа, велејќи дека она што се случува во опколената енклава „не е геноцид“.

„Да бидам јасен: спротивно на обвинувањата против Израел од Меѓународниот суд на правдата, она што се случува не е геноцид. Ние го отфрламе тоа“, рече Бајден на прославата по повод месецот на еврејско-американско наследство во Белата куќа.

Бајден, исто така, ја отфрли одлуката на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, за налози за апсење на високи израелски функционери, меѓу кои и премиерот Бенјамин Нетанјаху.

„Да бидам јасен: ние го отфрламе барањето на МКС за налози за апсење на израелските лидери. Кога и да се применуваат овие налози, нема еквивалентност меѓу Израел и Хамас“, додаде тој.

Претходно Кан поднесе барање за налог за апсење на Нетанјаху, министерот за одбрана Јоав Галант и тројца водачи на палестинската група Хамас, меѓу кои и шефот на Политичкото биро Исмаил Ханије.

Во изјавата Кан рече дека има разумни основи да верува дека Нетанјаху и Галант сносат кривична одговорност за „воени злосторства и злосторства против човештвото“ извршени на територијата на Палестина, особено во Појасот Газа, најмалку од 8 октомври минатата година.

Тој додаде дека неговата канцеларија поднела барање за налог за апсење на тројца лидери на Хамас - Ханије, како и Јахја Синвар и Мухамед Деиф, за „воени злосторства и злосторства против човештвото“ извршени во Израел и Појасот Газа“ најмалку од 7 октомври 2023 година.

Во израелските напади врз Појасот Газа досега се загинати над 35.500 Палестинци, по прекуграничниот упад на Хамас на 7 октомври, кој однесе 1.200 животи. Воздушните и копнените напади ја претворија палестинската енклава во урнатини, а тоа доведе до масовно внатрешно раселување и недостиг на основните потреби.

Исто така, тоа предизвика судење пред Меѓународниот суд на правдата, кој во јануари му нареди на Тел Авив да се погрижи неговите сили да не вршат акти на геноцид и да преземат мерки за да гарантираат дека хуманитарната помош ќе стигне до цивилите во Газа.

AA
Популарни