Единицата одговорна за безбедноста на трасата им наредила на операторите на дронови да нападнат еден од автомобилите со проектил, не еднаш, туку три пати / Photo: Reuters

Израелските воздушни напади во Газа во кои загинаа седум хуманитарни работници од хуманитарна организација за храна со седиште во САД „ги носат белезите на прецизен напад“, се вели во новиот извештај на новинарско-истражувачката група Белингкет.

Извештајот на Белингкет следи по изјавата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој тврдеше дека нападот во понеделникот во кој загинаа седуммина хуманитарни работници од Светската централна кујна (ВЦК) е „трагичен случај на ненамерен удар на нашите сили врз невини луѓе во Појасот Газа“.

„Уништените возила носат белег на прецизен удар, кој само израелската армија (ИД ) има способност да го спроведе во регионот“, вели во извештајот поранешниот воен офицер на Обединетото Кралство, Ник Вотерс, аналитичар во Белингкет.

„Сликите од последиците од нападот покажуваат дека возилата на ВЦК биле бели, а најмалку едно од нив имало лого и името на ВЦК јасно означени на покривот“, рече Вотерс.

Преку употреба на разузнавачки информации од отворени извори и со геолокација на возилата погодени од Израел, Белингкет утврди дека израелскиот напад бил намерен, соопшти групата.

„Белингкет ги лоцираше возилата до периферијата на Деир ал-Балах (средна Газа) кога беа погодени- недалеку од местото каде што се сместени објектите на ВЦК во Деир ал-Балах“, се вели во извештајот.

Во документот се дадени и детали за трите возила за хуманитарна помош кои беа цел на Израел.

„Сликите од последиците прикажуваат три автомобили кои биле уништени од нападот, во согласност со изјавата на ВЦК дека конвојот вклучувал два блиндирани автомобили и возило со „мека кожа“, односно без заштита, рече Вотерс во извештајот, додавајќи дека второто возило, кое било „повеќе оштетено и претрпело штета од пожар“, може да се идентификува од околу 800 метри.

Обезбедувајќи податоци за геолокацијата за сите три автомобили, во извештајот се додава дека последното возило за помош погодено од Израел било идентификувано на приближно 1,6 километри југозападно од првото возило.

По објавувањето на извештајот на Белингкет, израелскиот дневен весник Харетц објави сторија, заснована на извори запознаени со израелската армија, потврдувајќи дека нападот бил намерен, а не „трагична“ несреќа како што тврди Нетанјаху.

Харец, исто така, истакна дека возилата за помош „биле јасно означени на покривот и на страните дека припаѓаат на организацијата за помош“ и се движеле по „претходно одобрена и координирана рута со“ израелската армија.

И покрај тоа, се додава, „воената соба на единицата одговорна за безбедноста на трасата им наредила на операторите на беспилотни летала да нападнат еден од автомобилите со проектил, не еднаш, не двапати, туку три пати погодувајќи ги возилата и убивајќи ги сите седум доброволни хуманитарни работници“.

Покрај убиството на околу 33.000 луѓе од 7 октомври, израелската офанзива и опсадата на појасот се обвинети и за нападите во кои загинаа и хуманитарните работници и цивилите кои бараат хуманитарна помош.

AA
Популарни