Блинкен „ја повтори јасната позиција на САД за Рафа“, / Photo: Reuters

Државниот секретар Ентони Блинкен го повтори американското противење на израелскиот напад врз преполниот град Рафа во Газа при разговорите со премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху, кој вети дека ќе продолжи со операцијата, изјави американски официјален претставник.

Блинкен „ја повтори јасната позиција на САД за Рафа“, рече портпаролот на Стејт департментот Метју Милер, два дена откако Блинкен повторно изрази противење на нападот поради загриженоста за безбедноста на цивилите кои се засолнуваат во јужниот град Газа.

Блинкен, на неговото седмо патување на Блискиот Исток по нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, се сретна со Нетанјаху при што разговараа повеќе од два часа во неговата канцеларија во Ерусалим.

TRT World
Популарни