Жртвите од нападот се додаваат на рекордниот број хуманитарни работници кои се убиени / Фото: Reuters

САД го повикаа Израел да спроведе брза и непристрасна истрага за воздушниот напад во понеделникот, во кој загинаа седум хуманитарни работници во Газа, рече државниот секретар.

„Жртвите од вчерашниот напад се додаваат на рекордниот број хуманитарни работници кои се убиени во овој конкретен конфликт“, рече Антони Блинкен на заедничката прес-конференција во вторникот во Париз со неговиот француски колега Стефан Сежурн.

„Разговаравме директно со израелската влада за овој конкретен инцидент. Побаравме брза, темелна и непристрасна истрага за да се разбере што точно се случило“, рече Блинкен.

„И како што правевме во текот на овој конфликт, на Израелците им ставивме впечаток на апсолутниот императив да направат повеќе за да ги заштитат животите на невините цивили, без разлика дали се тоа палестински деца, жени и мажи или хуманитарни работници, како и да овозмижат поголема хуманитарна помош за повеќе луѓе на поефикасен начин“, додаде тој.

Претходно во вторникот, хуманитарната организација World Central Kitchen со седиште во САД соопшти дека седуммина нејзини хуманитарни работници биле убиени во израелскиот воздушен напад во понеделникот во Појасот Газа.

Покрај убиството на околу 33.000 луѓе од 7 октомври, израелската офанзива и опсадата на појасот се обвинети за условите на изгладнување на над 2 милиони Палестинци, како и за ужасните напади во кои загинаа и хуманитарни работници и цивили додека добиваат хуманитарна помош.

AA
Популарни