Голема израелска воена операција ќе има „страшни последици“ за раселеното население во Рафах, рече Блинкен / Photo: AA

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска го повтори ставот на Соединетите Американски Држави за планираната воена офанзива на Израел во Рафах, велејќи дека Вашингтон не може да поддржи голема операција во тој град на јужниот дел на Појасот Газа.

„Бевме многу јасни за ова. Претседателот Џо Бајден беше многу јасен за ова. Не можеме да поддржиме голема воена операција во Рафах“, рече Блинкен на прес-конференција по состанокот на министрите на Г7 во Италија.

Блинкен, исто така, рече дека големата израелска воена операција ќе има „страшни последици“ за раселеното население во Рафах.

Израелските власти најавуваат дека ќе го нападнат Рафах, домот на 1,4 милиони Палестинци.

Запрашан за наводниот напад на Израел врз Иран утрово, Блинкен рече дека не сака да зборува за тоа, но дека може да каже дека САД не се вмешани во такво нешто.

AA
Популарни