САД немаат информација за датумот за напад на Рафах / Photo: AA

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека Израел не ја информирал администрацијата на Бајден за тоа кога планира да го нападне градот Рафах во јужна Газа.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот изјави дека одредил датум за почеток на копнената операција, велејќи дека ниту една сила во светот нема да го спречи да ја изврши инвазијата.

Блинкен рече дека САД немаат датум за каква било операција во Рафах. Наместо тоа, тој укажа на двапати одложуваните разговори што САД се обидуваат да ги имаат со израелска делегација за да ѝ дадат алтернативи за копнена операција.

„Она што го имаме е тековниот разговор со Израел за каква било операција во Рафах. Претседателот беше многу јасен за нашата загриженост, нашата длабока загриженост, за способноста на Израел да ги премести цивилите од опасност, да се грижи за нив и да има каква било голема воена операција што не нанесува вистинска штета на цивилите“, рече тој за време на прес-конференцијата со министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство Дејвид Камерон.

„Ние сме посветени да обезбедиме Хамас да не може да управува, или да ја диктира иднината на Газа или што било друго. за алтернативни, и според наша проценка, ефективни начини за решавање на проблем што треба да се реши“, додаде тој.

Тие разговори се очекува да се случат следната недела, откако состанокот планиран за оваа недела беше одложен. Разговорите првпат беа ненадејно прекинати од Нетанјаху кон крајот на март како одмазда за одлуката на Вашингтон да не стави вето на резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на ОН.

Причината за последното одложување не беше веднаш јасна, но доаѓа бидејќи Нетанјаху се соочува со зголемен притисок од членовите на неговата влада да ја изврши инвазијата, вклучително и од министерот за национална безбедност Итамар Бен-Гвир, кој вчера се закани дека ќе ја собори владата.

Неколку земји, вклучително и САД, го повикаа Израел да се откаже од плановите за копнен напад во Рафах. Околу 1,5 милиони внатрешно раселени Палестинци побараа засолниште таму, покрај 200.000 што живееја во градот пред војната.

Меѓународните преговори за посредување за поширок прекин на огнот за да се запре крвопролевањето во Газа остануваат во тек.

Камерон призна дека Вашингтон и Лондон работат на „план Б“ во случај да не биде постигнат прекин на огнот, а Нетанјаху ги следи своите закани дека ќе го нападне Рафах.

„Мораме да размислиме што е план Б, што можат хуманитарните и другите организации да направат за да се осигураме дека ако има конфликт во Рафах, дека луѓето можат да постигнат безбедност, да добијат храна, вода, лекови и луѓе. се чуваат на безбедно“, рече тој.

Американскиот претседател Џо Бајден го предупреди Израел по минатонеделното убиство на седум меѓународни хуманитарни работници дека идната американска поддршка за израелската војна зависи од Тел Авив спроведувањето на големи реформи, и за време на неговиот телефонски разговор со Нетанјаху нагласи дека итниот прекин на огнот е од суштинско значење за стабилизирање и подобрување на хуманитарната ситуација и заштита на невините цивили во Газа.

TRT Balkan / агенции
Популарни