Блинкен: Терористичкиот напад во Москва потсетува дека ДАЕШ е закана / Photo: AA

Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави дека минатонеделниот терористички напад во Москва е потсетник дека ДАЕШ „останува вистинска закана.

„И покрај добрата работа што ја направивме во текот на годините за справување со таа закана и значително ублажување на истата, ужасниот напад околу Москва пред само неколку дена не потсети дека ДАЕШ е сè уште потенцијално моќна сила со која мора да продолжиме да се справуваме.“, рече Блинкен пред средбата со ирачкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Фуад Хусеин во Стејт департментот.

Тој додаде дека САД „жали за загубата на толку многу невини животи“.

„Ова е многу несреќен потсетник дека мора да продолжиме да се ангажираме со ДАЕШ и да се погрижиме да не оживее и регенерира“, додаде тој.

Најмалку 139 лица загинаа, а повеќе од 180 беа повредени на 22 март кога вооружени напаѓачи отворија оган во градското собрание Крокус во Красногорск, Московската област.

Рускиот истражен комитет објави дека уапсила 11 лица, меѓу кои и четворица сторители, во пограничниот регион Брјанск, кои биле на пат за Украина.

Окружниот суд Басмани во Москва доцна во неделата ги обвини четворицата сторители за тероризам и им одреди притвор до 22 мај.

AA
Популарни