Портпаролот на израелската армија рече дека спроведуваат ненадеен напад врз „мети на Хамас“ во источниот дел на Рафах

Вооруженото крило на палестинската група на отпорот Хамас во средата соопшти дека нивните борци се вклучени во жестоки судири со израелските сили во Рафах во јужниот дел на Појасот Газа.

„Бригадите Ал-Касам влегуваат во жестоки судири со окупаторските израелски непријателски сили во источниот дел на Рафах“, се вели во кусото соопштение на бригадите.

Одделна група, бригадите Ал-Кудс, вооруженото крило на групата Исламски џихад, исто така објави дека нејзините сили се вклучени во жестоки судири со израелските сили во источен Рафах.

Авичај Адраи, портпарол на израелската армија, рече дека израелската армија спроведува ненадеен напад врз, како што рече, „мети на Хамас“ во источниот дел на Рафах.

Претходно во вторникот, израелските сили ја презедоа контролата на граничниот премин Рафах што ја поврзува Газа со Египет, затворајќи го за секаков сообраќај.

Во понеделникот, израелските сили издадоа наредби за евакуација на Палестинците во источен Рафах, во потег што се смета за увертира за долгонајавуваниот страшен напад на Израел врз градот, во кој живеат околу 1,5 милиони раселени Палестинци.

Веќе седум месеци Израел го напаѓа појасот Газа како одмазда за нападот на Хамас на 7 октомври во кој загинаа околу 1.200 луѓе.

Скоро 34.800 Палестинци оттогаш се убиени во Газа, од кои огромно мнозинство се жени и деца, а над 78.000 други се повредени, според палестинските здравствени власти.

Огромните делови од Газа моментално лежат во урнатини, туркајќи 85% од населението на енклавата во внатрешно раселување во услови на осакатена блокада на храна, чиста вода и лекови, според ОН.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Во привремената пресуда во јануари се вели дека е „веродостојно“ дека Израел врши геноцид во Газа и му нареди на Тел Авив да ги запре таквите дејствија и да преземе мерки за да гарантира дека е обезбедена хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни