Ранети се 3.181 израелски војник, од кои 1.545 за време на копнената инвазија Фото: Reuters

Израелската армија соопшти дека уште еден израелски војник е убиен во Појасот Газа. Во соопштението објавено на веб-страницата на израелската армија се наведува дека во судирите на јужниот дел на Појасот Газа загинал наредникот Надав Коен (20), кој служел во 77. баталјон.

Во соопштението не се дадени информации за деталите од конфликтот. Бројот на израелски војници убиени од 7 октомври 2023 година, кога започнаа израелските напади врз Појасот Газа, се искачи на 600, од ​​кои 256 за време на копнената окупација на палестинската енклава.

Во истиот период ранети се 3.181 израелски војник, од кои 1.545 за време на копнената инвазија.

Голем дел од Појасот Газа е уништен откако Израел, обвинет за геноцид, ја започна војната во октомври минатата година по прекуграничниот напад на Хамас.

Израелските сили веќе неколку месеци непромислено уништуваат згради и цели населби, уништувајќи 60 отсто од инфраструктурата на палестинската енклава.

Во израелските напади загинаа близу 32.800 Палестинци. Меѓународниот суд на правдата (МСП) укажа на дополнителни привремени мерки, вклучително и „непречено обезбедување“ помош за Појасот Газа, во тековната постапка за геноцид против Израел на барање на Јужноафриканската Република.

AA
Популарни