Министерството истакна дека во нападите се повредени 74.694 Палестинци / Photo: AA

Најмалку 32.333 Палестинци загинаа во израелската офанзива врз Појасот Газа, што започна од 7 октомври 2023 година, соопшти Министерството за здравство во опколената енклава.

Министерството истакна дека во нападите повредени се 74.694 Палестинци.

„Најмалку 107 Палестинци загинаа, а 176 се повредени во израелските напади во последните 24 часа“, се наведува во соопштението.

„Многу жртви сѐ уште се заробени под урнатините и на патиштата, а спасувачите не можат да стигнат до нив“, се додава.

Израел започна напади врз Појасот Газа по прекуграничниот напад на Хамас.

Војната, која влезе во 171. ден, принуди 85 отсто од населението на Газа на внатрешно раселување поради акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, а поголем дел од инфраструктурата на енклавата е оштетен или уништен, според Обединетите нации.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, кој со привремената одлука во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејства и да преземе мерки за да гарантира хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни