Чавушоглу на 18 март во официјална посета на Египет / Photo: AA

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на 18 март ќе престојува во официјална посета на Египет, на покана на неговиот египетски колега Самех Шукри.

Според информациите на турското Министерство, на средбата Чавушоглу и Шукри планирано е да се разговара за сите аспекти на билатералните односи меѓу Туркије и Египет и да се разменат мислења за регионални и меѓународни прашања.

Чавушоглу ќе биде прв турски министер за надворешни работи што ќе го посети Египет по 11 години.

По земјотресот во Туркије на почетокот на февруари, министерот Шукри ја посети Туркије на 27 февруари за да изрази солидарност и сочувство и се сретна со Чавушоглу.

Египет прати и хуманитарна помош во Туркије за жртвите од земјотресот

TRT Balkan / агенции
Популарни