Чавушоглу: Приоритетна област на турската надворешна политика е економската дипломатија / Photo: AA

Визната либерализација со Европската унија останува еден од приоритетите на Туркије, а Анкара и натаму ќе ги продолжи преговорите со ЕУ, изјави во телевизиско интервју турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Тој во интервјуто потсети дека Анкара го суспендираше договорот за реадмисија поради тоа што ЕУ не ја исполни визната либерализација.

Договорот за миграција беше потпишан на 18 март 2016 година, бидејќи сириската граѓанска војна беше причина за раселување на милиони кои го започнаа своето „патување на надежта“ за да стигнат до ЕУ.

Договорот содржеше шест клучни точки: заживување на процесот на пристапување на Анкара во ЕУ, модернизација на Царинската унија, заживување на дијалогот на високо ниво, визна либерализација за турските државјани, соработка во управувањето со миграциските текови и чекори во борбата против тероризмот.

Туркије долго време се жалеше дека иако го поддржуваше крајот на договорот, ЕУ не ги исполни своите ветувања, вклучително и за визна либерализација.

Истакнувајќи дека друга приоритетна област за надворешната политика на Туркије е економската дипломатија, Чавушоглу рече дека таа вклучува здравствен туризам, трговија и извоз.

Тој, исто така, ја наведе политиката на Анкара за Африка, врските со земјите од Латинска Америка и Азиската нова иницијатива како други приоритетни области во надворешната политика на Туркије.

Чавушоглу вети дека ќе ја зголеми улогата на Туркије во ЕУ. Тој додаде дека развојот на односите со САД и земјите од Латинска Америка е на врвот на агендата на земјата.

„Постои сериозна потрага за поделба на моќта во светот. Новите сили се појавуваат поради мултилатерализмот и несоодветноста на системот. Туркије треба да биде на многу солидно место во оваа поделба на моќта“, рече тој.

Запрашан за неговиот состанок со египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри во главниот град Анкара, Чавушоглу го опиша како многу добар.

„Сега сме фокусирани на чекорите што треба да ги преземеме со цел да ги заживееме односите. Се подготвуваме за состанокот на лидерите“, рече Чавушоглу, додавајќи дека се очекува средба меѓу претседателите на Туркије и Египет да се одржи по изборите во Туркије на 14 мај.

Министрите за надворешни работи на Туркије и Египет, исто така, се договорија за патната карта што ќе ја води Либија до избори.

Запрашан за четиринасочните разговори меѓу Туркије, Русија, Иран и Сирија, Чавушоглу рече дека сирискиот режим уште од самиот почеток инсистира на повлекување на турските безбедносни сили од северна Сирија.

„Но, факт е дека тие (сирискиот режим) немаат суверенитет над нивните територии и терористичката организација ПКК/ЈПГ продолжува да доминира во областа“, рече тој.

Потсетувајќи дека антитерористичките операции на Туркије во северна Сирија ја елиминираа доминацијата на терористите на ДАЕШ/ИСИС, Чавушоглу истакна дека Туркије силно го поддржува територијалниот интегритет на Сирија.

За односите со Ирак, турскиот министер рече дека нема промена во одлуката на Туркије за затворање на нејзиниот воздушен простор за летови до и од ирачкиот аеродром Сулејманија од 3 април до 3 јуни поради терористичките активности на ПКК во регионот.

„САД знаат за сè, не само за Сирија. Но, го гледаме нивниот ангажман со ПКК/ПЈД низ целиот регион. Во таков случај, не е соодветно нашите авиони да го користат тој воздушен простор“, рече Чавушоглу.

Одлуката на Турција да го затвори својот воздушен простор дојде откако терористичката организација ПКК ги засили своите активности во регионот на Сулејманија.

Во својата повеќе од 35-годишна терористичка кампања против Туркије, ПКК - на листата на терористички организации од Туркије, САД и ЕУ - е одговорна за смртта на повеќе од 40.000 луѓе, вклучувајќи жени, деца и доенчиња.

Терористите на ПКК имаат засолништа во северен Ирак, преку турската граница, кои ги користат за планирање напади врз Туркије.

TRT Balkan / агенции
Популарни