Шефот на ЦИА побарал турско посредување за смирување на тензиите Израел-Иран / Photo: AA Archive

Шефот на турската разузнавачка служба Ибрахим Калин и директорот на ЦИА Вилијам Барнс неодамна разговарале по телефон и разговарале за ескалацијата меѓу Иран и Израел, како и за ситуацијата во Газа, соопштија безбедносни извори.

Брнс му се јави на Калин за време на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам, барајќи посредство на Туркије за можниот напад на Иран врз Израел, кој се случи во саботата вечерта.

Калин размени мислења и за тековните индиректни преговори за прекин на огнот во Газа, каде што израелските напади од октомври минатата година убија речиси 34.000 Палестинци.

По разговорот со неговиот американски колега, Калин имаше средба и со Хамас.

AA
Популарни