Пламенот зафати зграда северно од градот Газа, при што загинаа многумина, вклучително и седум деца

Најмалку 21 лице загина, а неколку други се повредени откако избувна пожар во зграда каде жителите присуствуваа на забава во Газа, соопштија здравствените и цивилните служби за итни случаи.

Снимките кои се појавија на социјалните мрежи и очевидци велат дека целата станбена зграда се запалила во четвртокот во бегалскиот камп Џабалија во северниот дел на Газа, предизвикувајќи издигнување на висок пламен и густ чад.

Сведоците рекоа дека можеле да слушнат врескање, но не можеле да дојдат до жртвите за да им понудат помош поради интензитетот на пожарот.

Единицата за цивилна одбрана на Газа во соопштение потврди дека загинало 21 лице.

Џабалија е еден од осумте бегалски кампови во Газа, дом на 2,3 милиони луѓе и една од најгусто населените области во светот.

Хамас, кој управува со палестинската енклава блокирана од Израел, соопшти дека причината за пожарот останува непозната и дека неколку други се повредени, без да наведе податоци.

AA
Популарни