Израелската војска уби речиси 32.500 луѓе од 7. октомври лани, а најмалку 6.250 од овие жртви се случија по пресудата на МСП од 26 јануари / Photo: AA

Два месеци откако Меѓународниот суд на правдата (МСП) пресуди дека Израел потенцијално врши геноцид во Газа и му наложи да спречи понатамошни загуби на животи, Тел Авив одби да ја прекине својата брутална воена кампања во опколената палестинска енклава.

Израелската војска со тактиката „изгорена земја“ во Газа,која вклучува воздушно бомбардирање и копнена офанзива, уби речиси 32.500 луѓе по прекуграничниот напад на групата на отпорот Хамас на 7 октомври.

Најмалку 6.250 од овие жртви се случија по пресудата на МСП од 26 јануари, што се смета за осудувачко обвинение за бруталната офанзива на Израел во која загинаа неверојатен број жени и деца и осакатени стотици илјади во Газа.

Според извештајот објавен во вторникот од Центарот за истражување и развој Бисан (БЦРД), од 26 јануари досега во Газа се убиени најмалку 2.500 деца, додека повеќе од 15.000 се повредени.

Во својата наредба, МСП му наложи на Израел да спречи понатамошни геноцидни акти, да ги запре и казни јавните поттикнувања на геноцид, да обезбеди испорака на помош и услуги за Палестинците и да достави извештај до МСП во рок од еден месец во кој ќе ги наведе активностите преземени за спроведување на овие директиви.

Постојаниот напад од страна на Израел доведе до раселување од големи размери и голема штета на инфраструктурата. Дополнително, израелските власти ја сигнализираа својата намера да ја интензивираат војната, со планови за копнена инвазија во Рафах, каде што се раселени 1,5 милиони Палестинци.

Во меѓувреме, испораката на помош се намали по одлуката на Судот, додека Израел продолжува да врши убиства и масакри врз Палестинците кои чекаат хуманитарна помош.

Намерните напади и опсади на болниците исто така продолжуваат да опстојуваат, што ја влошува хуманитарната криза.

Во изминатиот месец, петти од почетокот на тековната војна и опсада, многу Палестинци подлегнаа на неухранетост и дехидрација, при што 30 отсто од населението во Газа се соочува со глад.

Аналитичарите предупредуваат дека неуспехот на меѓународната заедница да го повика Израел на одговорност го поткопува кредибилитетот на МСП. Дозволувајќи му на Израел да дејствува неказнето, овие дејствија ги прават одлуките на судот бесмислени.

„Меѓународната заедница го загрозува нивниот кредибилитет и положба на МСП дозволувајќи му на Израел да дејствува со целосно непочитување и целосна неказнивост, правејќи ги овие одлуки бесмислени и поставувајќи опасен преседан за глобалниот и наводно заснован на правила поредок“, изјави за ТРТ Ворлд Заид Амали, директор на Меѓународно застапување во палестинската невладина организација МИФТАХ.

„Ако таквите солуции не дадат резултати, палестинскиот народ ќе ја изгуби сета мала верба што сè уште ја има во меѓународното право“.

Неодамнешниот извештај на Еуро Мед Хјумен Рајтс Монитор, насловен „Ескалација на геноцидот и отсуство на одговорност: два месеци по пресудата на Меѓународниот суд на правдата за Газа“, открива дека Израел, всушност, ги ескалирал своите прекршувања по пресудата на МСП.

Во последните недели, израелската армија се соочи со значителни критики за таргетирање на цивилни собири во близина на камиони за хуманитарна помош користејќи директни пукања, квадрикоптери и тенковски гранати. Наречени „Масакри од брашно“, овие инциденти доведоа до смрт на 563 цивили, а 1.523 други беа повредени.

Меѓу жртвите има и поединци кои чекаат помош и хуманитарни работници одговорни за планирање, обезбедување и дистрибуција на помош.

Извештајот навлегува во тековните израелски прекршоци насочени кон Палестинците во Газа, нагласувајќи ги тактиките насочени кон предизвикување значителна физичка и психолошка штета.

Тие вклучуваат лишување од здравствена заштита, тортура, нехумано постапување, сексуално насилство и употреба на забрането, неселективно и многу штетно оружје.

„Одлуките на МСП се конечни, обврзувачки и не можат да се обжалат, двојниот аршин на сојузничките држави ја направија судската одлука неефикасна, бидејќи тие не спроведоа ембарго за оружје и не направија се што е во нивна моќ да го спречат геноцидот“, изјави за TРТ Ворлд Убаи Абауди, извршен директор на организацијата за права Центар за истражување и развој Бисан (БЦРД).

Израел, исто така, го повлече својот тим од тековните разговори со Хамас во Доха во средата, припишувајќи го прекинот на разговорите на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара итен прекин на огнот.

Израел остро го осуди усвојувањето на резолуцијата од страна на Советот за безбедност на ОН со која се повикува на итен прекин на огнот во конфликтот во Газа, што претставува првпат ваква резолуција да биде донесена по неколку месеци ќор-сокак.

Резолуцијата, поддржана од четиринаесет членови на советот, вклучително и Велика Британија, исто така побара безусловно ослободување на сите преостанати заложници и итно проширување на испораката на хуманитарна помош.

САД, клучниот сојузник на Израел, ја критикуваше резолуцијата затоа што не го осуди Хамас за нападите на 7 октомври.

И покрај изразувањето фрустрација од однесувањето на Израел, САД се воздржаа од гласање, тврдејќи целосна поддршка за клучните цели на резолуцијата.

Како одговор, Израел ја откажа планираната посета на израелска делегација на Вашингтон, со цел да се разговара за предложената копнена офанзива во Рафах, каде што над милион луѓе побараа засолниште.

САД предупредија против напад од целосен обем, предупредувајќи на потенцијалот за хуманитарна катастрофа.

„Израел стана одметничка држава која е заштитена од големите западни сили, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Германија. Овие специјални заштити му овозможија на Израел да го прекрши меѓународното право, да продолжи со својата незаконска окупација и сега да започне со геноцид врз палестинскиот народ во Газа“, додава Абудија.

„Ова може да се смени само ако другите држави почнат да воведуваат санкции кон Израел“.

TRT World
Популарни