Ердоган рече дека не треба да се дозволи Израел да ја скрие бруталноста во Газа / Photo: AA

Турскиот претседател побара обединет одговор од западните земји за акциите на Израел во Газа, исто како што тие реагираа на неодамнешните одмазднички напади на Иран.

„Ги видовме западните земји како едногласно реагираат на одмаздата на Иран. Истите актери сега треба да се обединат за да му кажат на Израел „доста е““, рече Реџеп Таип Ердоган на заедничката прес-конференција со претседателката на Танзанија, Самиа Сулуху Хасан во четвртокот во Анкара.

Иран во саботата изврши воздушен напад врз Израел како одмазда за воздушниот напад на 1 април врз неговиот дипломатски комплекс во сириската престолнина Дамаск. Во нападот биле користени 300 беспилотни летала и проектили, при што речиси сите биле пресретнати од системите за воздушна одбрана на Израел и неговите сојузници - САД, Франција и Велика Британија.

„Веќе 195 дена во Газа се случува еден од најголемите масакри во исминатиов век. Мораме да ги засилиме напорите да ги запреме масакрите во Газа“, рече турскиот претседател.

„Мора да се постигне итен и траен прекин на огнот што е можно поскоро, а потоа мора веднаш да преземеме чекори за да се реализира решение со две држави“.

Ердоган рече дека „не треба да се дозволи обидите на Израел да ја извртува агендата, да ја скрие бруталноста во Газа, како и да го отстрани тоа од дневниот ред“.

Израел спроведува смртоносна воена офанзива врз Газа од 7 октомври 2023 година прекуграничен напад на палестинската група Хамас во кој беа убиени речиси 1.200 луѓе.

Скоро 34.000 Палестинци, главно жени и деца, оттогаш се убиени, покрај тоа што предизвикале внатрешно раселување, уништување и услови на глад.

AA
Популарни