Грција „нема вредност“ во НАТО, рече Ердоган, додавајќи дека алијансата е силна со Туркије.

Негативните изјави на Грција до НАТО за Туркије не можат да им наштетат на врските меѓу Анкара и Алијансата, рече турскиот претседател.

„Негативниот пристап на Грција кон НАТО (во врска со Анкара) не ги ослабува односите меѓу Туркије и НАТО“, изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган за новинарите по петочната молитва во Истанбул.

Грција „нема вредност“ во НАТО, рече тој, додавајќи дека алијансата е силна со Туркије.

Туркије, која е членка на НАТО повеќе од 70 години, се пожали на повторените провокативни дејствија и реторика од страна на Грција во регионот во последните месеци, велејќи дека таквите потези ги фрустрираат нејзините добронамерни напори за мир.

Копнената команда на НАТО, LANDCOM, во вторникот објави објава на Твитер за да го одбележи 100-тиот Ден на победата на Туркије, кој го одбележува убедливиот пораз над окупаторските грчки војски од Турците во битката кај Думлупинар во 1922 година.

LANDCOM го избриша откако Грција поднесе жалба до генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

LANDCOM во четвртокот твитна нова објава за да и честита на Туркије по повод Денот на победата, велејќи: „Благодарни сме што Туркије ја имаме како земја домаќин“.

Од почетокот на 2022 година, грчките воени авиони го нарушиле турскиот воздушен простор 256 пати и малтретирале турски авиони 158 пати. Бродови на грчката крајбрежна стража исто така 33 пати ги нарушиле турските територијални води.

Турски авиони ангажирани во мисиите на НАТО над Егејското Море и Источното Средоземно Море на 23 август беа малтретирани од рускиот систем за воздушна одбрана С-300 стациониран на грчкиот остров Крит.

Грчките воени претставници ги негираа турските наводи за акциите, кои се опишани како „непријателски“ во Правилата за ангажман на НАТО.

TRT World
Популарни