Анкара ќе ги преземе сите неопходни напори за да обезбеди Палестинците во Газа да живеат во мир и спокојство што е можно поскоро, рече Ердоган / Photo: AA

Неопходно е да се зголеми притисокот врз Израел да се усогласи со резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара итен прекин на огнот во Газа, изјави во средата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Мора да се зголеми притисокот врз Израел, разгалено дете на Западот што не го почитува законот, да ја почитува оваа одлука“, рече Ердоган на предизборниот митинг во провинцијата Батман во источна Туркије.

Тој вети и дека Туркије ќе ги вложи сите можни напори за спроведување на одлуката на Советот за безбедност на ОН.

„Како Туркије, ќе го направиме нашиот дел за да обезбедиме исполнување на оваа одлука, која ја поздравуваме“, рече Ердоган.

Тој додаде дека Анкара ќе ги преземе сите неопходни напори за да обезбеди Палестинците во Газа да живеат во мир и спокојство што е можно поскоро.

Израел започна смртоносна воена офанзива на Појасот Газа по прекуграничниот напад на Хамас во кој загинаа околу 1.200 Израелци на 7 октомври минатата година.

Оттогаш, околу 32.500 Палестинци се убиени, а 74.900 се повредени за време на масовното уништување и недостигот на залихи.

Советот за безбедност на Обединетите нации во понеделникот усвои резолуција со која се бара итен прекин на огнот во Газа за време на исламскиот свет месец Рамазан.

Додека Хамас ја поздрави резолуцијата, Израел го отфрли повикот за прекин на огнот и вети дека ќе ја продолжи војната против палестинската енклава.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејствија и да преземе мерки за да обезбеди хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни