Ердоган смета дека причина за дрскоста на Израел е лицемерната политика на западните сили / Photo: AA

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека тековната криза во Газа ќе биде централен фокус на неговите посети оваа недела на Обединетите Арапски Емирати и на Египет.

„Оваа недела ќе ги посетиме ОАЕ и Египет. Ескалацијата на израелските напади врз Газа несомнено ќе биде на врвот на агендата во двете земји“, рече Ердоган по седницата на владата во главниот град Анкара.

Ердоган, исто така, ја обвини израелската влада на Бенјамин Нетанјаху дека го имитира Хитлер и секојдневно ја преминува границата на нови начини во својата брутална политика на масакри од 7 октомври, кога започна неодамнешниот конфликт во Газа.

Ердоган ќе ги посети ОАЕ во денеска и утре, а потоа и Египет во среда. Тој ќе присуствува на Самитот на Светската влада, што ќе се одржи во вторник во Дубаи, како почесен гостин, соопшти Директоратот за комуникации на Туркије.

„Покрај билатералните разговори, ќе одржиме состаноци и со други шефови на држави и влади кои ќе присуствуваат“, додаде Ердоган.

По ОАЕ, претседателот Ердоган ќе продолжи во Каиро како одговор на поканата од египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси, додавајќи дека за време на посетата, тој и ел-Сиси ќе разговараат за различни теми, вклучувајќи економија, трговија, туризам, енергија и одбрана.

Осудувајќи ја израелската агресија кон градот Рафах во јужниот дел на Газа, вклучително и планираната офанзива, тој рече дека причината за дрскоста на Израел е лицемерната политика на западните сили.

„Додека западните сили јавно бараат воздржаност од Израел, тие замижуваат пред злосторствата на Нетанјаху, криејќи се зад изговорот на Хамас“, рече тој.

Ердоган, исто така, ја истакна важноста на искоренувањето на тероризмот, велејќи: „Искоренувањето на тероризмот (на јужните граници на Туркије) е исто така клучно за проектот за развој на патот што планираме да го спроведеме со Ирак“, рече Ердоган мислејќи на планираниот нов трговски коридор.

Дополнително, тој го повтори ставот на Туркије да не дозволи формирање терористички коридор долж нејзините јужни граници, велејќи дека Туркије нема да дозволи создавање „терористан“ на нејзините јужни граници по секоја цена.

Тој, исто така, ја потврди посветеноста на Анкара за продолжување на операциите против членовите на терористичката група.

Говорејќи неколку дена откако периодот за можни приговори од американскиот Конгрес помина без инциденти, Ердоган, исто така, изрази задоволство од позитивниот исход од долгогодишните преговори на Анкара за Ф-16 со САД, барајќи голем број Ф 16 од последната генерација, како и комплети за надградба на претходните модели.

TRT Balkan / агенции
Популарни