Еве зошто израелската војска убива и странски хуманитарни работници во Газа

Еве зошто израелската војска убива и странски хуманитарни работници во Газа

Време е светот да го препознае вистинскиот мотив зад намерните напади на Израел врз агенциите за помош во Газа
Најмалку 196 хуманитарни работници се убиени од октомври 2023 година, кога Израел ја започна својата смртоносна офанзива врз Палестинците во Газа / Photo: Reuters

Израелското „систематско“ убивање на седумте хуманитарни работници на Светската централна кујна (СЦК) го стави во центарот на вниманието намерната воена кампања за прекинување на хуманитарната работа, која е од суштинско значење за опстанокот на цивилите во Газа.

Најмалку 196 хуманитарни работници се убиени од октомври 2023 година, кога Израел ја започна својата смртоносна офанзива врз Палестинците во Газа, според Обединетите нации.

Меѓународните невладини организации рутински ја обвинуваат израелската војска за таргетирање на хуманитарни конвои кои пренесуваат храна и медицински материјали. Недостигот на храна турна стотици илјади цивили во опколената енклава на работ на глад.

„Кога станува збор за помош во храна, израелската влада го користи изгладувањето на цивилите како оружје. Тие го прават тоа со попречување на влезот и дистрибуцијата на помош и напади врз хуманитарните конвои и хуманитарните работници“, вели Омар Шакир, директор за Израел и Палестина во Хјуман Рајтс Вотч (ХРВ).

Волонтерите на СЦК, вклучително и државјани на Австралија, Полска и Велика Британија, беа убиени додека се враќале од складиште во градот Деир ал Балах во централна Газа, каде што ја надгледувале испораката на 100 тони храна.

Од хуманитарната организација со седиште во Вашингтон велат дека израелската војска знаела за движењето на хуманитарците и автомобилите со кои патувале биле означени со логото на на СЦК. Сепак, тие беа цел.

Ова не е прв пат да се случи вакво нешто.

Во јануари, во израелски напад врз амбулантно возило на Црвената полумесечина во близина на влезот во регионот Деир ал Балах загинаа четворица нејзини хуманитарни работници и двајца цивили.

Четиринаесет доброволци од Црвената полумесечина се убиени додека биле на должност, а седум додека биле во своите домови во израелски напади.

Во одделен инцидент во јануари, израелската војска изврши воздушен напад опасно блиску до гостинската куќа на Меѓународниот комитет за спасување во ал-Маваси, област одредена од Израел како хуманитарна безбедна зона, што резултираше со повреди на неколку хуманитарни работници.

Од 18 март, најмалку 170 вработени во УНРВА се убиени од Израел, според агенцијата.

Израелската влада има долга историја на поткопување, задушување и обиди за маргинализирање на хуманитарните организации и мотивите зад овие акции се разликуваат во зависност од целта, изјави Шакир за ТРТ Ворлд.

„На пример, израелските власти признаа дека се обидуваат да ја блокираат работата на Агенцијата на ОН за помош и работа (УНРВА)“, вели тој.

УНРВА е основана од Генералното собрание на ОН во декември 1949 година за да им помогне на 700.000 палестински бегалци присилно раселени од нивните домови од страна на израелските сили за време на војната во 1948 година, позната меѓу Палестинците како „Накба“ или катастрофа.

Сега, таа обезбедува образование, здравствена заштита и социјални услуги за речиси 7 милиони палестински бегалци дисперзирани низ Јордан, Либан, Сирија, како и окупираните територии на Западниот Брег, Источен Ерусалим и Газа.

Но УНРВА се соочува со егзистенцијална криза по израелските наводи во јануари дека 12 од 13.000 вработени во Газа на агенцијата биле поврзани со нападот на Хамас на израелските населби на 7 октомври.

Успешната пропаганда на Израел против УНРВА веднаш поттикна 16 земји, вклучително и Соединетите Американски Држави, да го стопираат финансирањето на агенцијата од 450 милиони долари.

Тел Авив долго време е против УНРВА, велејќи дека агенцијата им дава причина на Палестинците да не ги напуштаат своите домови во Газа и окупираниот Западен Брег.

Колективна казна

Од 7. октомври, израелската влада дозволи само минимално количество храна во Газа, доволна за да спречи раширени смртни случаи, но недоволна за ублажување на гладот ​​или спречување глад, велат хуманитарните работници.

Процедурата на Израел за проверка на секој камион со помош ја одложува испораката до три недели. Дури и еден единствен предмет за кој Израел смета дека има воена вредност, како што е грицкалка за нокти, може да резултира со отфрлање на целата пратка, што бара рестартирање на процесот на инспекција.

Минатиот месец, Оксфам објави извештај во кој го обвинува Израел за намерно одложување на пратките со помош, наведувајќи дека во просек камионите со помош мора да чекаат 20 дена за влез.

Извештајот нагласува случаи кога Израел ги одбил основните залихи, како што се кислород, инкубатори, вода и санитарна опрема, што значи отфрлање на стока во вредност од цел магацин.

„Израелската влада очигледно спроведува стратегија за изгладување во Газа. Тоа е пуштање доволно храна за да се избегнат масовни смртни случаи, но не доволно за да се избегне широко распространет глад, глад и неизбежен глад“, вели за ТРТ Ворлд Кенет Рот, поранешен извршен директор на ХРВ и визитинг професор на Факултетот за јавни и меѓународни односи во Принстон.

„Целта на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е да го искористи гладувањето на палестинските цивили како преговарачка алатка со Хамас за ослободување на заложниците, но тоа сè уште е воено злосторство“.

„Стратегијата на Нетанјаху за изгладнување на Палестинците во Газа и уништување куќи и болници сугерира намера да ја направи Газа непогодна за живеење“, додава тој.

Нула одговорност

Постојаноста на израелските напади врз хуманитарните работници, организациите, новинарите, болниците и училиштата се припишува на недостатокот на одговорност, заедно со меѓународната поддршка во форма на залихи со оружје.

Отсуството на последици за таквите дејствија, според хуманитарните групи, му овозможува на Израел да ги продолжи своите офанзивни операции без воздржување, овековечувајќи циклус на насилство и неказнивост.

По прецизниот напад врз работниците на СЦК, американскиот претседател Џо Бајден конечно повика на „одговорност“ за израелските дејствија.

„Причината зад таргетирањето на хуманитарните организации и работниците од страна на Израел е тоа што нема доволно спроведување на меѓународното право, кое го обврзува Израел да ги заштити хуманитарните работници и тимовите за помош кои обезбедуваат поддршка на луѓето на кои им е потребна“, изјави за ТРТ Ворлд Ахмед Бајрам, советник за медиуми за Блискиот исток во Норвешкиот совет за бегалци (НРЦ).

„Израел е окупаторската сила овде. Така да би рекол дека тоа е речиси целосно непочитување на меѓународното право во водењето на овој конфликт“.

На 30 март, еден ден пред Израел да ги убие работниците на СЦК, САД одобрија трансфер на нов пакет оружје од 2,5 милијарди долари, вклучувајќи бомби и борбени авиони на Израел.

Пакетот оружје од Белата куќа вклучува повеќе од 1.800 бомби МК 84 од 900 килограми и 500 бомби МК 82 од 225 килограми, според Пентагон и Стејт департментот.

Германија, Обединетото Кралство и Италија, исто така, доставуваат оружје за Израел, додека Канада, Шпанија, Јапонија и Холандија го прекинаа извозот.

„Доказите за воени злосторства се огромни. Мора да има одговорност за овие основни злоупотреби. Многу од злоупотребите сѐ од оној вид што гледаме дека се случуваат, не со денови, недели или месеци, туку со децении и години. Злосторствата што беа извршени се резултат на децениската неказнивост за тие злоупотреби“, вели Шакир од ХРВ.

„Ова е критичен тест за државите, за меѓународното право, како целина за меѓународниот поредок заснован на правила. Ако човештвото до сега не успеало во текот на шест месеци и ако продолжи да пропаѓа, последиците ќе влијаат врз цивилите ширум светот“.

TRT World
Популарни