Меѓународното право и човековите права се прегазени од Израел, а дипломатските напори пропаднаа уште еднаш поради инвазијата во Рафах, рече Фидан / Photo: AA

Министерот за надворешни работи Хакан Фидан во вторникот рече дека Израел, кој ја продолжи својата воена офанзива во Појасот Газа повеќе од седум месеци, станува „поотуѓен и поизолиран“ поради својата политика. „Израел се повеќе се отуѓува и изолира од меѓународната заедница“, рече Фидан на прес-конференција заедно со неговиот австриски колега Александар Шаленберг во Анкара.

„Како што беше погрешно да се убиваат невини Евреи во концентрациони логори, подеднакво е погрешно да се убиваат невини палестински деца во нивните кревети со бомби“, рече Фидан, мислејќи на убиството на повеќе од 35.000 Палестинци, повеќето од нив жени и деца во Газа, од нападот на Хамас на 7. октомври кој однесе 1.200 животи.

Тој рече дека израелското убиство на „илјадници невини Палестинци, раселувањето на милиони луѓе е чин на геноцид“.

„Меѓународното право и човековите права се прегазени од Израел, а дипломатските напори пропаднаа уште еднаш поради инвазијата во Рафах“, рече Фидан.

Минатата недела Хамас го прифати предлогот на Египет и Катар за ставање крај на војната. Но Израел рече дека понудата за примирје не ги исполнува нејзините клучни барања и одлучи да продолжи со операција во Рафах, јужниот град кој е дом на повеќе од 1,5 милиони раселени луѓе.

За војната во Украина, која започна во февруари 2022 година, Фидан рече дека ја повторил посветеноста на поддршката на суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на Украина во разговорите со неговиот австриски колега.

Туркије постојано ги повикува Киев и Москва да ги прекинат борбите и да го прекинат конфликтот преку преговори. Првпат беше домаќин на состанокот меѓу министрите за надворешни работи на Русија и Украина во медитеранскиот град Анталија во март 2022 година.

Напорите беа плодни со значајни резултати, како што е историскиот договор за жито и размената на воени заробеници.

Фидан се осврна и на обновените тензии на Балканот, велејќи: „Јасно е дека на Туркије и на Австрија им е потребна поголема соработка во напорите за решавање на прашањата на Балканот“.

AA
Популарни