Фидан рече дека Туркије се стреми да се постигне решение за две држави / Photo: AA

Туркије и другите земји во регионот не сакаат трети страни да внесуваат свои конфликти во оваа географска област, изјави во средата турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан.

„Ние, како земји од регионот, не сакаме трети страни да ги внесуваат своите конфликти во нашата географска област“, ​​рече Фидан на прес-конференција заедно со неговиот катарски колега Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани во Доха.

„Повторуваме дека потезите на Израел може да предизвикаат регионална војна. Минатата недела покажа дека таков ризик сè уште постои“, рече тој, мислејќи на иранскиот напад врз Израел со беспилотни летала и ракети што ги поттикна стравувањата од регионална војна.

„Очигледно е дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се обидува да го вовлече регионот во војна за да обезбеди моќ“, рече Фидан.

Високиот турски дипломат рече дека Туркије „се стреми да постигне решение за две држави“ и дека прави дипломатски напори за да го постигне тоа.

Фидан рече дека разговарал и со претседателот на политичкото биро на Хамас, Исмаил Ханије, кој е во Катар.

„Официјални лица на Хамас ми рекоа дека ќе го укинат вооруженото крило и ќе продолжат како политичка партија кога ќе се формира палестинска држава“, рече Фидан.

Ал Тани рече дека Катар ги води дипломатските напори за Појасот Газа, кој страда од израелските напади од 7 октомври 2023 година.

„Улогата на Туркије во решавањето на кризата е клучна“, додаде Ал Тани.

AA
Популарни