Хамас: Израел ја оштети болницата Шифа / Photo: AA

Хамас синоќа објави дека израелската војска ги продолжува нападите на болницата Шифа во северниот дел на Појасот Газа и ги запалила околните згради.

Во соопштението на Хамас се вели дека израелската војска веќе четврти ден ги продолжува нападите на болницата Шифа и нејзината околина.

Се забележува дека израелските војници ги оштетиле болницата, нејзината инфраструктура и опрема, ги заробиле пациентите, здравствените работници и раселените цивили и ги запалиле и минирале околните згради. Се додава дека лицата засолнети во болницата биле присилени да заминат на југ под закана на оружје.

Хамас наведе и дека реагира на молкот на меѓународната заедница за тоа што се случува во болницата Шифа и нејзината околина, повикувајќи ги арапските земји и народи да „преземат мерки за да се запре геноцидот над Палестинците“.

Израелската војска изврши рација во болницата Шифа на 18 март и го опколи комплексот во кој се засолнети раселените Палестинци.

Веќе четири дена Израел спроведува интензивни напади околу болницата Шифа, која израелската војска повеќепати ја нападна.

Палестинските медиуми објавија дека израелската војска вчера наутро со експлозив дигнала во воздух зграда во комплексот на болницата Шифа.

Владата во Газа во своето соопштение што го даде доцна синоќа наведе дека израелската војска намерно убила 13 пациенти во болницата Шифа и не дозволува лекови, храна и кислород во собите за интензивна нега.

AA
Популарни