Најмалку 66 израелски војници се убиени од почетокот на израелската копнена операција во Газа на 27 октомври / Photo: AA

Военото крило на Хамас објави дека неговите борци уништиле 60 израелски воени возила во Газа во изминатите 72 часа.

Абу Обеида, портпарол на Бригадите Ал-Касам, рече дека меѓу израелските воени возила што биле цел, десет биле вклучени во нападите во изминатите три дена.

Тој исто така истакна дека се водат „жестоки судири“ со израелските сили во неколку области низ Појасот Газа. „Се сомневаме дека непријателот ги бомбардирал своите трупи на земја, верувајќи дека голем број од израелските војници биле уапсени во операцијата што ја изведовме против транспортно возило во градот Газа“, рече Обеида.

Најмалку 66 израелски војници се убиени од почетокот на израелската копнена операција во Газа на 27 октомври, јавуваат израелските медиуми.

AA
Популарни