Групата истакна дека нападот со беспилотни летала бил одговор на израелскиот напад врз градот Адлун во јужен Либан и смртта на нивен борец / Photo: AA

Либанската група Хезболах соопшти дека извршила напад со беспилотни летала врз воениот команден центар во Акре во северен Израел.

Хезболах соопшти дека извршил директен напад на штабот на армиската бригада Голани со неколку беспилотни летала. Групата истакна дека нападот со беспилотни летала бил одговор на израелскиот напад врз градот Адлун во јужен Либан и смртта на нивен борец.

Израелската војска од своја страна соопшти дека соборила три цели над морето во подрачјето на Акре и Нахарија.

Нападот предизвика активирање на сирените за ракетен напад во Акре и Кариот.

Сликите објавени од израелските медиуми ги покажуваат Израелците во состојба на паника додека системите за противвоздушна одбрана ги пресретнуваат беспилотните летала лансирани од Хезболах.

Тензиите покрај границата меѓу Либан и Израел ескалираа од октомври минатата година кога израелската војска започна смртоносна воена офанзива во Појасот Газа во која досега загинаа речиси 34.200 лица.

Прекуграничните напади меѓу Хезболах и израелските сили се најсмртоносните судири откако двете страни беа во војна во 2006 година.

AA
Популарни