Тензиите се зголемија долж границата меѓу Либан и Израел во најсмртоносните судири откако двете страни влегоа во војна во 2006 година / Photo: AA

Либанската група Хезболах во средата се закани со воена ескалација против Израел доколку Тел Авив изврши воздушни напади врз Либан.

„До сега, судирите беа ограничени. Сепак, ќе ескалираaт ако непријателот се префрли на повисоко ниво во своите напади“, рече заменик-шефот на Хезболах Наим Касем во говорот на настан во јужниот дел на Бејрут.

Тој ги критикуваше двојните стандарди на Западот во справувањето со израелската војна во Појасот Газа.

„Западната дипломатија има за цел да ја оневозможи нашата сила во поткопувањето на безбедноста на Израел, но таа не работи на запирање на војната во Газа“, додаде Касем.

Тензиите се зголемија долж границата меѓу Либан и Израел, кој е обвинет за геноцид во Појасот Газа, со повремена размена на оган меѓу израелските сили и Хезболах, во најсмртоносните судири откако двете страни влегоа во војна во 2006 година.

Тензиите се зголемија по почетокот на израелската воена офанзива на Појасот Газа, во која од 7 октомври беа убиени 29.313 Палестинци.

На 26 јануари, Меѓународниот суд на правдата пресуди дека Израел мора да се воздржи од какви било активности поврзани со убивање, напад и уништување на жителите на Појасот Газа и да ги преземе сите мерки за да го спречи геноцидот, по барањето за геноцид поднесено од Република Јужноафриканска Република.

AA
Популарни