Профилот на водителката на ТРТ Надја Муфтиќ остана без следбеници откако објави содржина во која го критикува последниот напад на Израел врз Рафах / Photo: AA

Додека израелските сили во неделата убија над 35 луѓе во Рафах, Инстаграм незабележително застана на страната на ционистичката држава, обидувајќи се да ги скрие масакрите што се случуваат во она што беше означено како последна преостаната „безбедна зона“ за раселените Палестинци во Газа.

Земете ја на пример водителката на Турската радио и телевизија (ТРТ) Надја Муфтиќ (@nadja_muftic). Нејзиниот профил на Инстаграм сè уште покажува 953 објави, кои се акумулирани поради нејзината долгогодишна употреба на апликацијата, но таа на крајот немаше следбеници и следеше нула луѓе откако објави содржина во која го критикува последниот напад на Израел врз Рафах.

Порака за грешка неискрено се извинува на дното на екранот на нејзиниот телефон: „Се извинуваме, но нешто тргна наопаку. Ве молиме обидете се повторно.”

Надја Муфтиќ сподели уште една слика од екранот со ТРТ Ворлд на која се гледа дека Инстаграм го отстранила нејзиното неодамна споделено видео: „Изгледа дека сте споделиле или сте испратиле видео што покажува графичко насилство“, се вели на страницата, притоа забележувајќи дека „Вашето видео е спротивно на нашите стандарди на заедницата на графичко насилство“.

Корисникот @ifurkantr беше уште понесреќен – тој заврши со нула објави, нула следбеници и нула следење. Тој ја имаше пораката за грешка со извинување на дното на екранот во која пишуваше „нешто тргна наопаку“, барајќи од него „да се обиде повторно“. Тој сподели приказна за Палестина и беше цензуриран од тимот за надзор на содржината на Инстаграм.

Директорот за глобален бренд и раст на ТРТ, Ријад Минти (@riyaadm) не остана имун на тешката рака на Инстаграм. И тој ги загуби своите следбеници, а луѓето што ги следеше ја добија истата порака за грешка.

Прикачувањето не успеа

Очигледно, кога се обиде да прикачи видео поврзано со Палестина на приказните на Инстаграм, тој беше целосно отфрлен, со порака за грешка во црвено, предупредувајќи го дека „Прикачувањето не успеа“ и понуди да ја избрише навредливата содржина за да може да се врати мирот.

Ова не е прв пат Мета и неговите апликации да бидат обвинети за цензурирање на пропалестинска содржина.

Хјуман рајтс воч, на пример, е организација која го документирала преголемиот ефект врз содржината што ги имаат платформите на Мета под превезот на стандардите на заедницата.

Хјуман рајтс воч, во декември 2023 година, објави извештај на 51 страница на оваа тема, насловен како „Скршените ветувања на Мета: Системска цензура на палестинската содржина на Инстаграм и Фејсбук“, во кој остро го критикува џинот на социјалните мрежи за неговите практики на цензура.

Матичната компанија Мета (која исто така поседува и други апликации за комуникација, имено Фејсбук и ВатсАп) ја следи политиката на израелската држава да го опише упадот на Хамас во Израел на 7 октомври 2023 година како „терористички напад“.

Користејќи го тоа како изговор, Мета го вклучи Хамас во својата листа „Опасни организации и поединци“ и си даде слобода да ги цензурира содржините поврзани со Палестина под оваа чадор терминологија.

Војната на Израел против Газа трае повеќе од седум месеци, а луѓето кои го креваат својот глас против масовните убиства и уништувања во Тел Авив во опколената енклава, ги користат сите средства што им се на располагање за да се слушнат.

Една од најкорисните алатки за да се разговара за она што се случува во Палестина би била апликацијата Инстаграм, мислат многу корисници.

Но сè поголем број корисници кои објавуваат за израелската војна на Газа- која студентите, демократските нации и оние со совест нашироко ја сметаат како „геноцид“, со намера да го прекинат целото палестинско присуство- открија дека нивната содржина исчезнала или уште полошо, дека нивните сметки се суспендирани.

TRT World
Популарни