Иран го истрела првиот бран балистички ракети кон Израел / Photo: Reuters Archive

Првиот бран балистички ракети на Техеран го погоди Израел, според извор кој зборуваше за иранската државна новинска агенција, предизвикувајќи стравувања од зголемен конфликт.

Исто така, иранската државна новинска агенција ИРНА, исто така, соопшти дека Техеран истрелал балистички ракети врз цели во Израел.

Израел потврди над 100 напади со беспилотни летала од Иран, ги демантираше извештаите за крстосувачки ракети

Иран лансираше повеќе од 100 беспилотни летала полни со експлозиви во Израел од саботата, соопшти израелската војска, одбивајќи веднаш да ги потврди извештаите на медиумите дека крстосувачки ракети исто така биле дел од салвото.

Одделно, претставник на израелската армија рече дека Тел Авив очекува повеќе „бранови беспилотни летала“ од Иран.

Јордан подготвен да пресретне секое нарушување на воздушниот простор

Јордан ја сигнализира својата подготвеност да се спротивстави на секое нарушување на воздушниот простор од ирански беспилотни летала или авиони.

Според два регионални безбедносни извори, цитирани од Ројтерс, јорданската воздушна одбрана е подготвена да пресретне и да собори какви било неовластени упади.

Овој проактивен став ги нагласува пошироките импликации на акциите на Иран, кои се протегаат надвор од непосредниот театар на конфликт.

Јеменските Хути започнаа напад со беспилотни летала врз Израел

Јеменските Хути лансираа повеќе беспилотни летала кон Израел во координација со Иран, соопшти безбедносната компанија Амбри, додавајќи дека проектилите веројатно биле темпирани да стигнат до Израел истовремено.

„Беспилотни летала (UAVS) наводно биле лансирани од Хутите кон Израел. Беспилотните летала беа лансирани во координација со Иран“, соопшти компанијата.

„Израелските пристаништа се оценуваат како потенцијални цели“, се додава и се предупредува на „колатерална штета“ на поморството.

Израелска арамија: Иранскиот напад е „тешка и опасна ескалација“

Нападот со иранско беспилотно летало против Израел означува „тешка и опасна ескалација“, изјави портпаролот на израелската армија Даниел Хагари.

„Внимателно ги следиме иранските убиствени беспилотни летала кои се на пат кон Израел испратени од Иран. Ова е тешка и опасна ескалација“, рече контраадмиралот Хагари.

Египет апелира за „најголема воздржаност“ во услови на регионални тензии

Египет објави соопштение во кое повикува на максимална воздржаност за да се поштеди регионот и неговиот народ од дополнителни фактори на нестабилност и тензии.

Египетското Министерство за надворешни работи, во соопштението, повика на примена на „најголема воздржаност“ за да се поштеди регионот и неговиот народ од дополнителни фактори на нестабилност и тензии.

„Кризна ќелија ... внимателно ја следи ситуацијата и поднесува извештаи до претседателот Абдел Фатах ал Сиси од час во час“, објави каналот, цитирајќи висок безбедносен функционер.

Нетанјаху го свика израелскиот воен кабинет

Премиерот Бенјамин Нетанјаху го свика израелскиот воен кабинет во воениот штаб во Тел Авив, соопшти неговата канцеларија, откако се зголемија непријателствата со главниот непријател Иран.

„Нетанјаху во овој момент го свикува Кабинетот за управување со војната, во Кирија во Тел Авив“, соопшти кабинетот на премиерот.

Техеран предупреди дека секоја земја што ги олеснува нападите на Израел врз Иран ќе се соочи со цврст одговор.

Според новинската агенција Мехр, иранскиот министер за одбрана рекол дека секоја земја што ќе го отвори својот воздушен простор или територија за напади врз Иран од страна на Израел „ќе добие цврст одговор од Техеран“.

Медиуми: Крстосувачки ракети ги придружуваат иранските беспилотни летала

Израелската телевизија Канал 12 објави дека офанзивата на Иран се протега надвор од нападите со беспилотни летала, при што лансирањето на крстосувачки ракети додава уште еден слој на сложеност на тековниот конфликт.

Телевизијата, исто така, објави дека Иран лансирал приближно 100 беспилотни летала, од кои некои се соборени над Сирија или Јордан.

Овие проектили, кои се карактеризираат со пократко време на летот во споредба со беспилотните летала, претставуваат значителен предизвик за израелските одбранбени системи.

Израел го затвора воздушниот простор

Аеродромските власти на Израел објавија затворање на својот воздушен простор од 21:30 часот по Гринич, потег кој има за цел да се заштити од понатамошни потенцијални напади.

EL AL Airlines Ltd, водечкиот израелски превозник, презеде превентивни мерки со откажување на 15 летови закажани за 13 април и 14 април, нагласувајќи ја сериозноста на ситуацијата.

Израелските власти се подготвуваат за очекуваното пристигнување на ирански беспилотни летала, кои се очекува да стигнат до израелскиот воздушен простор во недела рано меѓу 2 и 4 часот по локално време, според Армиското радио.

Белата куќа: Иранскиот напад со беспилотни летала врз Израел „ќе се одвива во текот на неколку часа“

Иранскиот напад со беспилотни летала врз Израел најверојатно ќе трае неколку часа, соопшти Белата куќа, истовремено ветувајќи дека ќе ја поддржи одбраната на својот сојузник против Техеран.

„Овој напад најверојатно ќе се одвива во текот на неколку часа“, рече портпаролката на Советот за национална безбедност Адриен Вотсон во соопштението, додавајќи дека „САД ќе застанат со народот на Израел и ќе ја поддржат нивната одбрана од овие закани од Иран“.

Јордан подготвен да пресретне секое нарушување на воздушниот простор

Јордан, соседната земја на Иран, ја сигнализира својата подготвеност да се спротивстави на секое нарушување на воздушниот простор од ирански беспилотни летала или авиони.

Според два регионални безбедносни извори, цитирани од Ројтерс, јорданската воздушна одбрана е подготвена да пресретне и да собори какви било неовластени упади.

Овој проактивен став ги нагласува пошироките импликации на акциите на Иран, кои се протегаат надвор од непосредниот театар на конфликт.

Сирискиот режим ги алармира одбранбените системи земја-воздух

Сирија ги стави во состојба на висока готовност своите системи за одбрана земја-воздух од руско производство „Панцир“ околу главниот град Дамаск и главните бази во случај на израелски напад, соопштија извори од армијата на режимот.

Тие рекоа дека очекуваат Израел да возврати на армиските бази и инсталации каде што се базираше проиранската милиција, откако елитната иранска Револуционерна гарда соопшти дека лансирала десетици беспилотни летала и проектили против одредени цели во Израел.

Ирак го затвора воздушниот простор

Ирак доцна во саботата објави дека го затвора својот воздушен простор и го суспендира целиот воздушен сообраќај откако соседен Иран изврши напад со беспилотно летало врз Израел.

„Воздушниот простор на Ирак е затворен и воздушниот сообраќај е запрен“, изјави министерот за транспорт Разак ал-Садави за државната новинска агенција ИНА.

Управата за цивилно воздухопловство соопшти дека затворањето ќе трае од 23:30 часот (2030 GMT) до 5:30 часот (02:30 GMT).

ИРЦГ го потврди одмаздничкиот напад врз Израел

Иранската револуционерна гарда (ИРЦГ) потврди дека Техеран започнал координиран напад насочен кон одредени локации во Израел, јавуваат државните медиуми.

Одмаздата вклучува распоредување на десетици беспилотни летала и проектили, што ги ескалира тензиите во регионот до нови височини.

Целните напади го натераа Израел да преземе итни одбранбени мерки, вклучително и затворање на неговиот воздушен простор.

Иран започнува напад

Израелската војска соопшти дека Иран лансирал беспилотни летала во Израел и ќе бидат потребни часови за да стигнат.

Највисоко оценетите вести на израелската телевизија Канал 12 објавија дека Иран лансирал десетици авиони без пилоти кон цели во Израел и дека времето на нивниот лет се очекува да трае со часови.

Експертот со кој разговараше каналот, пензионираниот генерал Амос Јадлин, рече дека беспилотните летала биле опремени со по 20 килограми експлозив и дека израелската противвоздушна одбрана е подготвена да ги собори.

Израел во состојба на зголемена готовност

Иран ќе сноси последици ако ескалира насилство во регионот, изјави портпаролот на израелската војска.

„Иран ќе ги сноси последиците од изборот за дополнително ескалирање на ситуацијата“, рече Даниел Хагари во изјавата во саботата.

„Израел е во состојба на висока готовност. Ја зголемивме нашата подготвеност да го заштитиме Израел од понатамошна иранска агресија.

Објавувајќи ги мерките на телевизиски брифинг, Хагари рече дека десетици борбени авиони биле во воздух како дел од состојбата на готовност.

Белата куќа: Иран мора „веднаш“ да го ослободи запленетиот брод

Белата куќа го повика Иран веднаш да го ослободи „бродот во британска сопственост“ што го заплени во близина на Ормутскиот Теснец, додека се зголемуваат тензиите на Блискиот Исток и се зголемуваат стравувањата од одмазднички напад врз Израел.

„Го повикуваме Иран веднаш да го ослободи бродот и неговиот меѓународен екипаж“, изјави портпаролката на Советот за национална безбедност Адриен Вотсон.

„Запленувањето на цивилен брод без провокација е јасно кршење на меѓународното право и пиратски чин од страна на Исламската револуционерна гарда.“

„Помина недела дена откако ционистите се во потполна паника и на готовс“, истакна Јахја Рахим Сафави, виш советник на Али Хаменеи, цитираше новинската генција ИСНА.

„Тие не знаат што Иран сака да направи, па тие и нивните приврзаници се преставени“, ги цитираше новинската агенција ИСНА неговите зборови.

Телефонски повик Остин - Галантан

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин и неговиот израелски колега Јоав Галант разговараа за „итни“ регионални закани, објави Пентагон.

За време на телефонскиот разговор, Остин ја повтори непоколебливата американска поддршка за одбраната на Израел, се вели во соопштението.

„Министерот Остин јасно стави до знаење дека Израел може да смета на целосната поддршка од САД во одбраната на Израел од какви било напади од Иран и неговите регионални застапници“, се додава.

Израел ги затвора училиштата

Израел ги затвора училиштата низ целата земја од безбедносни причини, изјави воениот портпарол Хагари, откако Иран се закани дека ќе возврати за смртоносниот воздушен напад врз неговиот конзулат во Дамаск.

Нема да има „образовни активности“ кога училишната недела ќе започне во недела „со оглед на безбедносната ситуација“, рече тој во телевизиска изјава.

Израел ги откажа училишните патувања и другите младински активности планирани за наредните денови, на почетокот на празникот Пасха, и ги стави вооружените сили во целосна готовност за можен напад од Иран.

Израел „внимателно го следи планираниот напад“ против него од страна на Иран и сојузниците на Техеран во регионот, рече израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, без да даде дополнителни детали за заканата.

Во изјавата, Галант рече дека Израелците треба да ги почитуваат сите наредби што би можеле да бидат издадени од Високата команда на војската, која ги мапира дојдовните проектили и другите закани од воздухот за јавноста да знае кога да се засолни.

САД за итни консултации

Американскиот претседател Џо Бајден го прекина викендот патувањето во Делавер за итни консултации во Вашингтон за Блискиот Исток, соопшти Белата куќа, бидејќи тензиите се зголемуваат поради зголемените стравувања од можен ирански напад врз Израел.

Пренасочување на летови

Австралиската авиокомпанија Кантас соопшти дека ќе ги пренасочи своите долги летови меѓу Перт и Лондон за да го избегне иранскиот воздушен простор поради зголемените тензии на Блискиот Исток.

Портпаролот на Кантас изјави за АФП дека авиокомпанијата привремено ќе ги прилагоди линиите на летови поради „ситуацијата во делови од Блискиот Исток“.

„Ќе контактираме директно со клиентите доколку има какви било промени во нивната резервација“, рече портпаролот.

Вол Стрит

Акциите на Волстрит ја завршија нестабилната недела со остар пад, поради загриженоста од можна ескалација на конфликтот на Блискиот Исток.

Набљудувачите на пазарот ја наведоа загриженоста за неизбежен напад на Иран врз Израел како одмазда за нападот во Дамаск, можност што исто така се појави и од претседателот Џо Бајден, кој го повика Иран да се повлече од потегот.

Израел ја повикува ЕУ

Министерот за надворешни работи на Израел ја повика ЕУ да ја прогласи Иранската револуционерна гарда како „терористичка организација“ откако Иран соопшти дека запленил брод поврзан со Израел во Заливот.

„Ја повикувам Европската унија и слободниот свет веднаш да го прогласат корпусот на иранската револуционерна гарда за терористичка организација и веднаш да го санкционираат Иран“, изјави министерот за надворешни работи Израел Кац на социјалната мрежа X.

Управата за цивилно воздухопловство на Јордан, која се наоѓа меѓу Израел и Иран, соопшти дека мерката, првично наметната на „неколку часа“ од 2000 часот по Гринич, ќе биде разгледана и редовно ажурирана „во светло на развојот на настаните“, објавија државните медиуми.

TRT World
Популарни