Здравствените власти во Газа допрва треба да го потврдат бројот на загинати и повредени во израелските напади / Photo: AA

Повеќе израелски воени возила и тенкови влегоа во неколку населени места во градот Газа во четвртокот рано наутро и започнаа напади, кои беа поддржани со воздушни напади врз домови на цивили, што резултираше со жртви меѓу палестинските жители.

Дописникот на Анадолу јави дека упадот на израелските војници бил поддржан со воздушни напади врз населбите Тал ал-Хава, Ал-Сабра и Ал-Зајтон.

Израелските тенкови напредуваа во неколку области на Тал ал-Хава и Ал-Зајтон гранатирајќи станбени области и патишта.

Здравствените власти во Газа допрва треба да го потврдат бројот на загинати и повредени во израелските копнени и воздушни напади.

Нападот врз градот Газа се совпаѓа со израелската инвазија врз источните области на Рафах во јужниот дел на Појасот Газа, кој започна во вторникот.

Израелската армија ја окупираше палестинската страна на граничниот премин Рафах со Египет, затворајќи ја единствената врска на Газа со надворешниот свет.

Рафах е дом на повеќе од 1,5 милиони раселени Палестинци кои побегнаа од војната што ја започна Израел по нападот на Хамас на 7 октомври во кој загинаа речиси 1.200 луѓе.

Оттогаш, во израелските напади загинаа повеќе од 34.800 Палестинци, главно жени и деца, и предизвикаа хуманитарна катастрофа.

Речиси седум месеци по почетокот на израелската војна, огромни делови од Газа лежат во урнатини, додека 85 отсто од населението на енклавата е внатрешно раселено.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејствија и да преземе мерки за да обезбеди хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни