Се проценува дека Хамас држи повеќе од 130 израелски заложници, додека Тел Авив држи повеќе од 9.100 Палестинци во своите затвори / Photo: AA

Израел откри нов предложен договор за размена на заробеници со Хамас и прекин на огнот во Појасот Газа, објавија израелските медиуми во четвртокот.

Израелскиот безбедносен кабинет се состана за да ja унапреди новата иницијатива за ослободување на заложниците држени во Газа, според израелскиот Канал 13.

Израелските преговарачи му претставија на премиерот Бенјамин Нетанјаху и на кабинетот нов план што посредниците ќе му го претстават на Хамас, се вели во соопштението.

Новата иницијатива, која сè уште не е официјално објавена, наводно бара Хамас да ослободи над 20 израелски заробеници.

Договорот можеби нема да опфати ослободување на 40-те заложници што Израел ги бараше во претходните недели, според каналот.

Се вели дека предложениот договор ќе повлече неколкунеделен прекин на огнот во Појасот Газа и повлекување на израелските сили од енклавата во овој период.

За возврат, спецификите на соодносот на размена, или таканаречениот „клуч“ на договорот - што значи бројот на палестински затвореници што треба да бидат ослободени за секој израелски затвореник во Газа - ќе се утврдат подоцна.

Сепак, од Канал 13 велат дека според новата иницијатива, Израел нема да биде обврзан да се воздржува од продолжување на непријателствата во подоцнежна фаза и нема да има потреба од меѓународни гаранции во овој поглед.

Каналот тврди дека Египет се подготвува да изврши притисок за договорот, при што египетскиот претставник треба да пристигне во Израел во петок за да разговара за деталите. Сепак, сè уште нема официјална изјава од Каиро.

Катар, Египет и САД се обидуваат да постигнат договор за размена на заложници и прекин на огнот во Газа бидејќи првата пауза во борбите траеше само една недела кон крајот на ноември минатата година, што резултираше со ограничена помош за влез во Појасот Газа, како и размена на израелски заложници за палестинските затвореници, главно жени и деца приведени во израелските затвори.

Се проценува дека Хамас држи повеќе од 130 израелски заложници, додека Тел Авив држи повеќе од 9.100 Палестинци во своите затвори.

Хамас бара прекин на смртоносната офанзива на Израел на Појасот Газа и повлекување на израелските сили од територијата за каков било договор за размена на заложници и затвореници со Тел Авив.

Израел спроведе брутална офанзива врз Појасот Газа по прекуграничниот напад на палестинската група Хамас на 7 октомври минатата година, во кој Тел Авив вели дека убиле речиси 1.200 луѓе.

Оттогаш се убиени повеќе од 34.300 Палестинци, претежно жени и деца, а речиси 77.300 други се повредени поради масовното уништување и големиот недостиг на неопходни работи.

Повеќе од шест месеци по израелската војна, огромни делови од Газа лежеа во урнатини, туркајќи 85% од населението на енклавата во внатрешно раселување во услови на осакатувачка блокада на храна, чиста вода и лекови, според ОН.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните дејствија и да преземе мерки за да се гарантира хуманитарна помош за цивилите во Газа.

AA
Популарни