Eврејски доселеник придружуван од две припаднички на израелската армија во селото Ал Марајат каде сака да изгради еврејска населба / Photo: Alia Malihat

Во текот на изминатата недела, еврејските доселеници од илегалните израелски населби дивееја против Палестинците на окупираниот Западен Брег.

Поддржани од израелската војска, вооружените доселеници убија најмалку двајца Палестинци, повредија десетици и запалија речиси стотина куќи во палестинските села и градови.

На 12 април 2024 година, над 1.500 илегални еврејски доселеници се спуштија во палестинското село Ал Мугајер во Рамала.

Она што го поттикна нападот беше откривањето на телото на 14-годишниот еврејски доселеник во блискиот пункт Малахеј Хашалом - иако нема докази кои поврзуваат некој Палестинец со смртта на момчето.

Но странските активисти и локални жители велат дека навлегувањето во палестинските земји се интензивирало веднаш по избивањето на војната на 7 октомври меѓу Хамас и Израел во Газа.

Обединетите нации ја критикуваа израелската војска што им дозволила на еврејските доселеници неказнето да ги напаѓаат Палестинците.

Франческа Албанезе, специјалниот известувач на ОН, повика на „распоредување на заштитно присуство на окупираната палестинска територија, со експлицитен мандат да се спречат и (одбијат) нападите врз цивилите“.

„Израелската армија во голема мера се покажа дека не сака или не може да ја обезбеди таа задача“, рече таа во објавата на X.

Во последните неколку дена, доселеници вооружени со војнички пушки отворија неселективен оган врз Палестинците, при што ги убија 24-годишниот Џехад Абу Алија и Омар Хамед (17).

Доселениците палеле домови, палеле возила и дрвја, а цели фарми ги претвориле во пепел во селата Абу Фалах, Кусра, Дума, Силвад и Ал Мазра Ал Шаркија.

Доселеничко-воен дослух

Како што растеа тензиите, а доселениците формираа толпи за да ги опколат палестинските области, израелската војска постави контролни пунктови и ги затвори пристапните патишта до опколените села, блокирајќи ги амбулантите возила и помошта да стигнат до селаните.

Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат дека израелските војници им даваат покритие на доселениците додека го вандализирале палестинскиот имот и запалиле автомобил во селото Деир Дибван во близина на Рамала.

Неодамнешните податоци на ОН покажуваат дека Израел побарал неверојатни 1.977 хектари земја на окупираниот Западен Брег од почетокот на октомври. Ова го означува најголемиот обид за присвојување на земјиштето од потпишувањето на Договорот од Осло во 1990-те.

„Ова вклучува кражба на земја и ресурси, како и убиства кои неказнето се спроведуваат од 1967 година, а сето тоа има за цел насилно отстранување на Палестинците од историската Палестина за да се исполни дизајнот на колонијалниот проект на доселениците, што резултира со бавен геноцид“, вели Мик Бауман, ирски активист кој бил сведок на неодамнешното насилство кај доселениците.

Израелските власти дадоа зелено светло за изградба на 3.500 нови станбени единици на окупираната палестинска територија.

Овие населби, кои се сметаат за нелегални според меѓународното право, продолжуваат да се прошируваат, дополнително зацврстувајќи ја израелската окупација.

Приближно 725.000 еврејски доселеници живеат во 176 населби само за евреи и 186 пунктови низ окупираниот Западен Брег.

„Бев сведок на ова насилство од прва рака за време на мојот престој на Западниот Брег, особено во селото Ативани во областа Масафер Јата на ридовите на Јужен Хеброн, каде што поминав четири месеци од крајот на септември 2023 година до почетокот на февруари“, вели Бауман.

Работејќи за Меѓународното движење за солидарност, Бауман отишол да живее во палестинските заедници бидејќи се чувствувале загрозени од илегалните доселеници. Неколку ноќи, Бауман и неговиот тим гледаа како доселениците се однесуваат со Палестинците.

„Се надевавме дека нашето присуство би можело да ги одврати доселениците и израелските окупациони сили (ИД) од доаѓањето, а доколку дојдат, би можело да ублажи дел од екстремното насилство“, вели тој.

„Меѓутоа, тоа често не беше случај. Бев сведок на насилни рации во куќи од доселеници, каде што тие ги тепаа машките членови на домаќинствата и им се закануваа дека ќе ги убијат додека им вперуваа пиштоли во лицата“.

TRT World
Популарни