Само граничните премини Карем Шалом и Рафах беа отворени за испорака на помош, и двата се во јужниот дел на Газа / Photo: Reuters

Израел се согласил да отвори дополнителни патишта за испорака на многу потребната хуманитарна помош во Газа, објави во четвртокот Белата куќа, само неколку часа откако претседателот Џо Бајден го предупредил израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека се потребни големи реформи.

Израел допрва треба официјално да потврди дека се согласил да ги преземе акциите, но Белата куќа соопшти дека ќе го користи пристаништето во израелскиот град Ашдод за директна испорака на помош во Газа, ќе го отвори преминот Ерез долж северната граница на Газа и „ значително ќе ги зголемуви испораките од Јордан директно во Газа“.

Акциите „сега мора да бидат целосно и брзо спроведени“, рече портпаролот на Советот за национална безбедност Адриен Вотсон.

„Како што рече претседателот денеска, политиката на САД во однос на Газа ќе биде одредена од нашата проценка за непосредната акција на Израел за овие и други чекори, вклучувајќи чекори за заштита на невините цивили и безбедноста на хуманитарните работници“, изјави Вотсон.

„Подготвени сме да работиме во целосна координација со Владата на Израел, владите на Јордан и Египет, ОН и хуманитарните организации за да се осигураме дека овие важни чекори се имплементираат и ќе резултираат со значително зголемување на хуманитарната помош што стигнува до цивилите низ Газа во наредните денови и недели“, додаде таа.

Пред објавата од Белата куќа, само граничните премини Карем Шалом и Рафах беа отворени за испорака на помош. И двата се во јужниот дел на Газа, а протокот на меѓународна помош остана недоволен за да се одговори на хуманитарната катастрофа во крајбрежната енклава поради израелските ограничувања.

Бајден претходно во четвртокот разговараше телефонски со Нетанјаху, предупредувајќи го дека идната американска поддршка за израелската војна против Газа зависи од спроведувањето на големите реформи од Тел Авив по „неприфатливото“ убиство на седуммина хуманитарни работници од Светска централна кујна во Газа.

Белата куќа соопшти дека Бајден „јасно укажал на потребата Израел да објави и спроведе низа конкретни, конкретни и мерливи чекори за справување со цивилната штета, хуманитарното страдање и безбедноста на хуманитарните работници“.

„Тој јасно стави до знаење дека политиката на САД во однос на Газа ќе биде одредена од нашата проценка за непосредната акција на Израел по овие чекори“, се вели во соопштението.

Белата куќа подоцна одби да прецизира кои чекори ги зема предвид претседателот.

Но се вели дека САД очекуваат Израел да преземе неколку чекори „во следните часови и денови“, вклучително и дозволување „драматично зголемување на хуманитарната помош“ во Газа и отворање дополнителни гранични премини за испорака на помош.

AA
Популарни