Израел призна одговорност за убиство на пет палестински деца во Газа     Фото: АА

Според весникот „Хаарец“ (Haaretz) претставници на Министерството за одбрана ја потврдиле одговорноста на Израел за инцидентот од 7 август на гробиштата во областа Џабалија во северна Газа, предизвикувајќи „смрт на пет малолетници, убиени на последниот ден од неодамнешниот конфликт со Исламски џихад овој месец“.

Првичните обвинувања за инцидентот беа насочени кон палестинската група Исламски џихад по неуспешното лансирање ракета што падна назад во Газа.

Весникот додаде дека посебна истрага за израелската Армија за друг инцидент открила дека осум палестински цивили, меѓу кои и деца, беа убиени на 6 август од погрешно испукана ракета лансирана од Исламски џихад.

Израелската Армија соопшти дека споделила видео на кое се гледа неуспешното лансирање ракета од страна на Исламски џихад, што предизвика смртни случаи.

Израелските воени авиони покренаа воздушни напади врз Газа на 5 август, наведувајќи ја како причина „непосредната закана од напад“ од Исламски џихад по зголемените тензии низ палестинските територии.

Според палестинското Министерство за здравство, најмалку 49 Палестинци, вклучително 17 деца и четири жени, беа убиени, додека над 360 други беа повредени во нападите.

AA
Популарни