Криза во болницата Насер во Газа: Пациенти во преполни соби и ходници / Photo: AA

Најмалку 150 пациенти на кои им е потребна медицинска нега се наоѓаат во собите и ходниците на медицинскиот комплекс Насер во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа.

Израелските окупаторски сили уапсија 70 медицински лица и одбија да ги евакуираат пациентите за да можат да се лекуваат во други болници, соопшти Министерството за здравство во Газа.

Меѓу пациентите има седум на одделението за интензивна нега, пет на дијализа, три деца на неонатално одделение, како и случаи на изгореници, ампутации и квадриплегија, соопшти Министерството.

Израелската армија ја претвори болницата во воена касарна, соопшти Министерството во претходното соопштение во неделата.

„Израелската армија уапси 70 медицински лица во установата“, рече портпаролот на министерството Ашраф ал Кудра.

Комплексот „не може да се справи со случаи кои бараат екстремна клиничка нега“, додаде тој.

Израелската армија упадна во болницата во четвртокот, принудувајќи ги сите внатре да се евакуираат и да избегаат да си го спасат животот. Сепак, мал медицински тим остана внатре за да се грижи за критично болните пациенти, сите кои израелската армија ги чуваше во една болничка зграда поради недостаток на основни потреби.

Од 22 јануари, Кан Јунис беше сведок на масовна израелска копнена инвазија, принудувајќи десетици илјади жители на градот да избегаат под силно израелско бомбардирање.

На 26 јануари, по тужбата за геноцид поднесена од Јужноафриканската Република, Меѓународниот суд на правдата пресуди дека Израел мора да се воздржи од какви било активности поврзани со убиства, напади и уништување на жителите на Појасот Газа и да ги преземе сите мерки за да спречи геноцид.

Сепак, израелските сили продолжуваат да го напаѓаат Појасот Газа.

Во израелските напади врз Појасот Газа од 7 октомври загинаа најмалку 28.985 Палестинци.

AA
Популарни