Лекари без граници: Израелскиот копнен напад врз Рафах би бил катастрофален / Photo: AA

Медицинската хуманитарна организација Лекари без граници, предупреди дека израелскиот копнен напад врз градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа ќе биде катастрофален.

„Израелската копнена офанзива на Рафах би била катастрофална и не смее да продолжи. Како што продолжува воздушното бомбардирање на областа, повеќе од милион луѓе, од кои многумина живеат во шатори и импровизирани засолништа, сега се соочуваат со драматична ескалација на овој масакр“, рече генералниот директор на Лекари без граници, Меини Николај.

Таа нагласи дека никаде во Појасот Газа не е безбедно, а принудното раселување ги однесе луѓето во Рафах, каде што се заробени на мала област и немаат избор.

„Сето ова се случи пред очите на светските лидери. Сега стана речиси невозможно да се работи во Газа, сите наши обиди да обезбедиме спасувачка помош за Палестинците се поткопани од израелските непријателства“, додаде Николај.

Таа ја повика Владата на Израел обвинета за геноцид „веднаш да ја прекине оваа офанзива и сите влади кои ги поддржуваат, вклучително и Соединетите Американски Држави, да преземат конкретни мерки за да се постигне целосен и траен прекин на огнот“.

Повеќе од 2,3 милиони жители на Газа нашле некаков вид засолниште во Рафах, додека Израел го бомбардира остатокот од блокираната енклава како одговор на прекуграничниот напад на Хамас од 7 октомври. Бидејќи Израел планира копнен напад врз Рафах, и покрај меѓународното противење, тие би можеле да бидат принудени да побегнат.

На 26 јануари, по тужбата за геноцид поднесена од Јужноафриканската Република, Меѓународниот суд на правдата пресуди дека Израел мора да се воздржи од какви било активности поврзани со убиства, напади и уништување на жителите на Појасот Газа и да ги преземе сите мерки за да спречи геноцид.

Сепак, израелските сили продолжуваат да вршат напади во кои од 7 октомври досега загинаа најмалку 28.340 Палестинци, главно жени и деца, а беа ранети 67.984.

AA
Популарни