Макрон: Признавањето на Палестинската држава им го должиме на Палестинците / Photo: AA

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека решението за две држави е единствениот пат напред за регионален мир, велејќи дека признавањето на палестинската држава не е табу за Франција.

Макрон, говорејќи на заедничката прес-конференција во Париз со јорданскиот крал Абдула Втори, рече дека Јордан и Франција споделуваат посветеност и решеност да постигнат вистински одржлив мир на Блискиот Исток преку решението со две држави.

“Франција е подготвена да придонесе за мировните напори од Европа и Советот за безбедност на ОН. Признавањето на палестинската држава не е табу за Франција. Тоа им го должиме на Палестинците, чии аспирации беа долго задушени“, вели Макрон.

Тој, исто така, ги повика другите регионални актери, особено Иран, да го спречат прелевањето на конфликтот, првенствено во Либан и Црвеното Море.

„Примирјето е наш апсолутен приоритет. Му кажав на израелскиот премиер пред неколку дена дека израелски напад врз Рафах може да доведе само до невидена хуманитарна катастрофа и ќе биде пресвртница во овој конфликт“, рече Макрон.

Кралот Абдула ја истакна потребата од траен прекин на огнот во Газа, додавајќи дека израелскиот напад врз Рафах, каде што речиси 1,5 милиони луѓе се принудени да побараат засолниште, ќе има катастрофални хуманитарни последици што не може да се прифатено.

Кралот, исто така, истакна дека неговата земја прави напори да спречи овој конфликт да се спира во регионот.

„Политичко решение што води кон мир засновано на решение со две држави е единствениот начин да се гарантира безбедноста на Палестинците, Израелците и целиот регион“, нагласи тој.

Од прекуграничниот упад на палестинската група Хамас на седми октомври, убивајќи околу 1.200 луѓе, израелската офанзива во Газа уби повеќе од 28.600 луѓе и предизвика масовно уништување и недостиг на неопходни работи.

Израелската војна против Газа турна 85 отсто од населението на територијата во внатрешно раселување поради акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена, според ОН.

Тензиите, исто така, се разгореа долж границата меѓу Либан и Израел во услови на наизменична размена на оган меѓу израелските сили и Хезболах, во најсмртоносните судири откако двете страни водеа целосна војна во 2006 година.

И покрај меѓународните негодувања, Израел планира копнена инвазија на Рафах, каде има околу 1,4 милиони бегалци. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави

„Ќе се бориме до целосна победа и тоа вклучува моќна акција во Рафах“.

TRT Balkan / агенции
Популарни