Се очекуваат големи протести во Малме, домаќинот на годинешниот Избор на ЕБУ/ Фото: AFP

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) соопшти дека ги забранува палестинските знамиња и пропалестинските симболи на изборот за песна на Евровизија, што треба да се одржи следната недела во Малме, Шведска.

ЕБУ, организаторот на натпреварот, соопшти дека оние кои ќе се обидат да влезат во Малме Арената со палестинско знаме или транспарент со политичка содржина ќе бидат запрени и знамињата или транспарентите ќе бидат одземени, пишува весникот Гетеборгс-Постен.

Соопштението дојде во време на зголемени тензии околу учеството на Израел на натпреварот поради војната што ја започна во Газа, во која досега загинаа речиси 34.600 Палестинци, главно жени и деца, над 77.700 се повредени, а многумина се водат како исчезнати и не се вклучени во овие бројки, според здравствените власти во енклавата.

Пропалестинските групи се очекува да организираат големи протести во градот домаќин на настанот.

Портпаролот на полицијата во Малме, Нилс Норлинг, рече дека проценуваат дека во градот ќе пристигнат 100.000 демонстранти, јави националниот радиодифузен сервис SVT Nyheter.

Над 20.000 луѓе од различни европски земји, исто така, се очекува да пристигнат во Малме за да протестираат против учеството на Израел на музичкиот натпревар.

Палестинската мрежа презеде иницијатива за организирање демонстрации и други културни активности во градот за време на неделата на Евровизија, соопшти SVT Nyheter.

Палестинската група во Малме е исто така една од многуте организации кои соработуваат за организирање на две демонстрации во градот.

„Планираме две големи, мирни демонстрации на 9 и 11 мај во Малме. Се надеваме дека многу луѓе ќе дојдат од Данска да учествуваат“, рече Пер-Олоф Карлсон, еден од организаторите.

Прашан зошто смета дека е важно да се организира таков протест, тој рече: „Затоа што Израел треба да биде исклучен од Евровизија исто како што направија со Русија.“

Во знак на солидарност со Палестинците во Газа и како дел од протестот, на последниот ден од Изборот за песна на Евровизија на 11 мај во Малме ќе се одржи алтернативен музички настан наречен Филастинвизија.

Многу уметници од Шведска и други делови на Европа ќе учествуваат за да ја покажат својата поддршка за Палестинците.

Властите побараа дополнителни безбедносни мерки, вклучително и полиција со автомати и засилување од Данска и Норвешка.

Малме, третиот по големина град во Шведска, има околу 360.000 жители меѓу кои има 186 различни националности, вклучително и голема палестинска и муслиманска популација.

Во 2022 година, на Русија ѝ беше забрането учеството на Евровизијата која се одржа во Торино, Италија, откако соседна Финска се закани дека ќе го повлече нивниот изведувач доколку не биде забрането учеството поради одлуката на Москва да ја нападне Украина таа година.

ЕБУ ја спречи земјата да учествува на идните натпревари.

Исланд беше казнет од страна на ЕБУ откако нејзиниот евровизиски учесник, бендот Хатари, подигна палестински знамиња за време на нивното појавување на шоуто одржано во Израел во 2019 година.

Во декември, одборот на Исландското здружение на автори и композитори (FTT) јавно го повика исландскиот јавен радиодифузер РУВ да не учествува на натпреварот за песна на Евровизија „освен ако на Израел му биде одбиено учеството на натпреварот врз исти основи како на Русија на последниот натпревар “, рече генералниот директор Стефан Еириксон во писмото испратено до РУВ.

„Сите ние имаме должност да заземеме став против војната и убивањето на цивили и невини деца“, рече Еириксон.

Тој нагласи дека поединците и државите „секогаш имаат избор да не го ставаат своето име на такви работи“.

„Ние треба да им одговориме на оние земји кои дејствуваат со сила преку воена моќ да не ја делат сцената на настан кој секогаш се карактеризира со радост и оптимизам“, додаде Еириксон.

Финалето на Евровизија 2024 ќе се одржи на 11 мај во Малме, по минатогодишната победа на Шведска со песната Тату (Tatoo) од Лорин.

AA
Популарни