Одбраната од иранските напади го чинеше Израел 1,35 милијарди долари / Photo: AA

Пресретнувањето на десетици ирански ракети и беспилотни летала од страна на Израел во текот на ноќта го чинело Тел Авив до 5 милијарди шекели (1,35 милијарди долари), објавија израелските медиуми.

Весникот Једиот Ахронот го цитираше бригадниот генерал Рам Аминах, поранешен финансиски советник на израелскиот началник на Генералштабот, кој рече дека „трошоците за синоќешната одбрана се проценети меѓу 4 и 5 милијарди шекели (1,08-1,35 милијарди долари).

„Зборувам само за пресретнувањето на она што Иранците го лансираа, а не за повреди кои овојпат беа маргинални“, рече тој.

„Една ракета „Стрела“ што се користи за пресретнување на иранска балистичка ракета чини 3,5 милиони долари, додека цената на една ракета „Волшебно стапче“ е 1 милион долари, покрај повеќето видови авиони што учествуваа во пресретнувањето на иранските беспилотни летала“, рече Аминах.

Претходно утрово, израелскиот весник „Хаарец“ го цитираше портпаролот на израелската војска Даниел Хагари, кој рече дека од Иран кон Израел биле лансирани околу 350 ракети и беспилотни летала, од кои повеќето биле пресретнати.

Тој потврди дека била предизвикана мала штета во воздухопловната база Неватим во Бершеба додека „99 отсто од заканите против Израел беа пресретнати“.

„25 од 30 крстосувачки ракети беа пресретнати, и повеќе од 120 балистички ракети, само неколку од нив навлегоа на израелска територија и паднаа во воздухопловната база Неватим“, додаде тој.
Хагари истакна дека „обидот на Иран да ги уништи способностите на израелските воздухопловни сили е неуспешен, базата Неватим продолжува со работата“.

Тој рече дека покрај лансирањата од Иран, ракети и беспилотни летала биле лансирани и од териториите на Либан, Ирак и Јемен.

Синоќа Иран започна опсежни напади врз Израел со беспилотни летала камикази, балистички и крстаречки ракети.

Додека Иран тврди дека погодил одредени воени цели, Израел вели дека повеќето од нападите биле спречени од системите за противвоздушна одбрана, и дека само еден проектил погодил воена база во јужниот регион.

AA
Популарни