Болницата сега е целосно надвор од функција / Фото: AA

ОН ги објави своите планови да испрати мисија во болницата Ал-Шифа во Газа по 14-дневниот израелски напад.

„ОН планира мисија во болницата штом ќе стигнеме таму за да им помогнеме на луѓето да добијат медицинска помош и да ја проценат состојбата на болницата“, посочи Стефан Дужарик портпарол на светската организација.

Одлуката за испраќање мисија дојде по извештаите дека израелските сили ја напуштија болницата. Најмалку 21 пациент почина во Ал-Шифа откако беше под опсада, рече Дужарик, цитирајќи го шефот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус.

Запрашан за дозволата за извршување на мисијата во болницата, Дужарик рече: „се обидуваме да обезбедиме дека ги имаме сите безбедносни гаранции што ни се потребни, вклучително и дозволата од израелската влада“.

Претходно Израел објави дека се повлекол од најголемиот здравствен комплекс во Појасот Газа, болницата Ал-Шифа, и неговата околина по двонеделни рации кои започнаа на 18 март.

Според очевидци кои зборуваат за агенцијата Анадолу, израелската армија се повлече од внатрешноста на болницата Ал-Шифа и околните области западно од градот Газа, оставајќи голем број жртви и големи разурнувања.

Израелските сили ги запалија и зградите на нефрологија и гинекологија, мртовечницата фрижидери и објектите за рак и изгореници, а ја уништија и зградата на амбулантата, според очевидците.

Според палестински медицински извори, болницата сега е целосно надвор од функција и армијата ја уништила сета медицинска опрема во комплексот, операционите сали и одделенијата за интензивна нега.

Болницата претходно беше нападната на 16 ноември, откако беше под опсада една недела кога беа уништени нејзините оддели, делови од зградите, медицинска опрема и генератор за струја.

AA
Популарни