Опсежни рации на израелските сили низ Западниот Брег / Photo: AA

Израелските сили синоќа извршија рации во неколку градови и населени места во окупираниот Западен Брег и во палестински домови.

Израелската Армија изврши рации во Наблус, Тулкарем, Тубас, Калкилија, Ерихон, Витлеем, Рамала и Ал Бирех, објави државната палестинска телевизија.

Палестинската новинска агенција ВАФА, повикувајќи се на локални извори, објави дека окупаторските сили извршиле рација во градот Тубас и распоредиле војници во многу квартови.

Извори, исто така, потврдија дека окупаторските сили извршиле рација во градот Ерихон и улицата Палас Хишам (Банкс Стрит) пребарувајќи некои продавници.

Израелските сили, исто така, извршија рации во Араб, Кафр Раи, Силат ал-Дахр и Фахма во Џенин.

Тензиите растат низ Западниот Брег откако Израел започна смртоносна воена офанзива врз Појасот Газа по нападот на Хамас на 7 октомври минатата година.

Речиси 500 Палестинци оттогаш се убиени, а околу 4.900 се ранети во израелските воени напади на окупираната територија, објави Министерството за здравство на Газа.

TRT Balkan / агенции
Популарни